Promocja absolwentów WAT - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.08.2011

Promocja absolwentów WAT

Po sześcioletniej przerwie odbyła się uroczysta promocja absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej na pierwszy stopień oficerski podporucznika Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej.

  • fot. WAT
    fot. WAT
  • fot. WAT
    fot. WAT
  • fot. WAT
    fot. WAT

Po raz pierwszy promocja podchorążych odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie.

Podczas uroczystości szef BBN minister Stanisław Koziej odczytał list prezydenta Bronisława Komorowskiego, który podkreślił, że ceremonia nominacji oficerskich zbiega się z 60-leciem WAT - "ważnego zaplecza naukowego MON, sił zbrojnych i całego systemu bezpieczeństwa".

Nowych oficerów służb technicznych, którzy po promocji trafią do wszystkich rodzajów wojsk promował, w obecności sekretarza stanu w MON Czesława Mroczka, szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch.

Do uroczystej promocji stanęło 150 podchorążych, w tym 17 kobiet.

Najlepsi absolwenci:

  • studia z I lokatą ukończył sierż. pchor. Piotr KĘDZIERSKI z Wydziału Mechanicznego – średnia ukończenia studiów – 4,94
  • z II lokatą sierż. pchor. Robert HERMAN z Wydziału Nowych Technologii i Chemii – 4,66
  • z III lokatą sierż. pchor. Damian JANKOWSKI z Wydziału Elektroniki – 4,6

* * *

WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA

Wojskowa Akademia Techniczna, która w tym roku obchodzi swoje 60-lecie (powstała w 1951 r.), jest dzisiaj elitarną i renomowaną uczelnią o szczególnym, unikalnym wśród polskich uczelni wojskowych charakterze. Akademia łączy w sobie wymogi nowoczesnego uniwersytetu technicznego ze standardami szkoły oficerskiej kształcącej na najwyższym poziomie kadrę oficerską na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej oraz systemu bezpieczeństwa państwa.

Do zadań WAT należy również działalność naukowo-badawcza, która obejmuje realizację programów i prac badawczych, a także tworzenie innowacji i wdrożeń w tak nowoczesnych obszarach techniki i technologii, jak m.in.:

  • symulacji i modelowania pola walki;
  • automatyzacji systemów dowodzenia i łączności;
  • optoelektroniki i technologii laserowych;
  • amunicji inteligentnej;
  • termowizji i technik podczerwieni;
  • nowych materiałów kompozytowych i inżynierii materiałowej;
  • nanostruktur oraz materiałów ciekłokrystalicznych i ich aplikacji.

Zadania te realizuje kadra o wysokim statusie naukowym: 86 profesorów, 79 doktorów habilitowanych i 386 doktorów różnych specjalności.

Dzięki profesjonalizmowi i nowoczesności rozwiązań, opracowania naukowe z WAT uzyskały ponad 1000 patentów i praw ochronnych, w tym 62 patenty zagraniczne. Na stosowanie i wykorzystywanie patentów zawarto ponad 150 umów licencyjnych z wieloma znanymi firmami krajowymi i zagranicznymi.

W ramach prac i programów badawczych WAT współpracuje z czołowymi zakładami przemysłu obronnego oraz z wieloma krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowo-badawczymi. Współpraca międzynarodowa obejmuje ponad 60 ośrodków badawczych. Na szczególną uwagę zasługuje udział WAT w międzynarodowych przedsięwzięciach i programach badawczych. Kadra naukowo-dydaktyczna uczelni uczestniczy w pracach 75 międzynarodowych zespołów badawczych.

Do tej pory mury uczelni opuściło prawie 50 tys. absolwentów. Wielu z nich zajmowało i zajmuje wysokie stanowiska w administracji państwowej, Wojsku Polskim i gospodarce narodowej. Spośród absolwentów wywodziło się ponad 50 generałów.

Aktualnie w 6 wydziałach akademickich, na 14 kierunkach studiów i w ponad 50 specjalnościach, zdobywa wiedzę około 9500 studentów.

Misją Akademii jest przygotowanie najwyższej klasy specjalistów gotowych służyć swą wiedzą inżynierską państwu polskiemu – w obszarach zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Absolwenci Akademii stanowią dominującą część korpusu oficerskiego służb technicznych Wojska Polskiego, zasilają administrację państwa, współtworzą firmy i instytucje.

WAT jest uczelnią otwartą, co oznacza, że o przyjęcie na studia mogą się ubiegać zarówno kandydaci na żołnierzy zawodowych, jak i osoby cywilne. Otwartość Akademii wyraża się również we współpracy i partnerstwie z uczelniami i ośrodkami akademickimi w kraju i za granicą. Szczególnie bliskie więzi łączą uczelnię ze środowiskiem akademickim Warszawy.

„OMNIA PRO PATRIA” (Wszystko dla Ojczyzny) – to maksyma przyświecająca Akademii w codziennym wypełnianiu jej misji.

Więcej: www.wat.edu.pl