Specjalna nagroda Prezydenta RP na MSPO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

08.09.2011

Specjalna nagroda Prezydenta RP na MSPO

W czwartek 8 września br. w Kielcach na zakończenie XIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN Lech Konopka wręczył nagrodę Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla produktu najlepiej służącego podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP.

 • fot. Targi Kielce SA
  fot. Targi Kielce SA
 • fot. Targi Kielce SA
  fot. Targi Kielce SA
 • fot. Targi Kielce SA
  fot. Targi Kielce SA
 • fot. Targi Kielce SA
  fot. Targi Kielce SA

W tegorocznej edycji targów Komisja Konkursowa zarekomendowała trzy produkty do nagrody Prezydenta RP. Prestiżowe wyróżnienie otrzymał Jelcz-Komponenty Sp. z o.o., Jelcz-Laskowice za kołową platformę na podwoziach pojazdów specjalnych JELCZ 662D.35 i JELCZ 882D.43. 

Nagroda Prezydenta RP przyznawana jest od 2009 roku.

Rada Programowa XIX MSPO przyznała ponadto Defendery - nagrody żołnierzy dla przedsiębiorców przemysłu zbrojeniowego. Do Komisji wpłynęło 78 wniosków złożonych przez 48 firm, prezentujących swoje osiągnięcia podczas MSPO.


Defendery, które wręczył podsekretarza stanu do spraw Uzbrojenia i Modernizacji w MON Marcin Idzik, otrzymali:

 • WB Electronics S.A., z Ożarowa Mazowieckiego za system obserwacyjny oparty na MINI BSL-FLY EYE
 • Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki za system ostrzegania o oświetleniu promieniowaniem laserowym LWR-H
 • ZAMET-GŁOWNO Adam Pruski, Zdzisław Łuczak Sp.j. z Głowna za kontener rozsuwany 20' kuchnia polowa typu KP-300/KR
 • LUBAWA S.A. z Grudziądza za namiot techniczny NT-2011
 • Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A., Panki za maskę przeciwgazową MP-6
 • HUTA STALOWA WOLA S.A. ze Stalowej Woli za moździerz kołowy M120
 • Przemysłowe Centrum Optyki S.A. z Warszawy za termalno-telewizyjny system wizualizacji TTSW-1
 • Przemysłowy Instytut Telekomunikacji S.A. z Warszawy za radar mobilny RM-100
 • Konsorcjum Naukowo-Techniczne JAKUSZ - WITU z Kościerzyny za kontenerowy magazyn materiałów wybuchowych
 • Wojskowe Zakłady Mechaniczne S.A. z Siemianowic Śląskich za trenażer szkolenia kierowcy ROSICZKA-TK1

Komisja przyznała także nagrodę „Super Defendera” dla Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji S.A. z Warszawy za radar mobilny RM-100.

Wręczono również dwie nagrody specjalne. Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej otrzymała HUTA STALOWA WOLA S.A. ze Stalowej Woli za platformę minowania narzutowego, a wyróżnienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odebrała UMO - Technologie Militarne i Policyjne z Warszawy za celownik CNVD-T2

 

***
Kieleckie targi obronne, to najważniejsza impreza branży obronnej w Europie Centralnej i trzecia pod względem wielkości na Starym Kontynencie. Każdego roku na MSPO prezentowane są najnowsze osiągnięcia w branży obronnej oraz systemy logistyczne i ochrony służące bezpieczeństwu, jak również ratownictwu.

W ciągu minionych dziewiętnastu lat Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego stał się, uznanym w świecie, miejscem spotkań profesjonalistów związanych z wojskiem i obronnością: żołnierzy, polityków, przedsiębiorców, dziennikarzy i ludzi nauki. Targi kieleckie stwarzają niepowtarzalną okazję do zapoznania się z najnowszymi trendami w uzbrojeniu, wyposażeniu i sprzęcie wojskowym. Umożliwiają także wymianę poglądów i doświadczeń.

Stałym elementem kieleckich targów stała się wystawa polskich Sił Zbrojnych, która jest doskonałą okazją do zaprezentowania zmieniającego się oblicza naszej armii - jej nowego wyposażenia i rosnących umiejętności, dzięki którym polscy żołnierze działają w najtrudniejszych warunkach i najbardziej wymagającym otoczeniu operacyjnym.