Delegacja Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju w BBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

09.02.2012

Delegacja Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju w BBN

W czwartek 9 lutego br. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego gościli przedstawiciele Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Na czele delegacji przybył prezes Zarządu mł. chor. szt. w st. spocz. Tomasz Kloc , jego zastępca st. szer. w st. spocz. Daniel Kubas i członkowie zarządu st. chor. sztab. Mariusz Korner oraz st. sierż. rez. Marek Rzadkiewicz. Delegację przyjął Lech Konopka dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

W trakcie spotkania przedstawiciele Stowarzyszenia poinformowali o jego stanie i funkcjonowaniu. Jednocześnie przedstawili zadania i plany wynikające z uchwał programowych podjętych na Krajowym Zjeździe Delegatów Stowarzyszenia, które będą realizowane w 2012 r. i latach następnych. Przybyli na spotkanie podzielili się także swoimi refleksjami dotyczącymi mającej wejść w życie w marcu br. ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, a także przedstawili problemy, z jakimi boryka się środowisko byłych żołnierzy rannych i poszkodowanych w misjach oraz ich rodziny, jak również wdowy po żołnierzach poległych na misjach.

Przedmiotem dyskusji było także coroczne święto „peacekeepera” przypadające 29 maja. Przedstawiciele stowarzyszenia wyrazili gotowość do uczestniczenia w procesie zintegrowania formuł działań z innymi podmiotami pozarządowymi, skupiającymi bądź pomagającymi byłym żołnierzom misji pokojowych i ich rodzinom.

Na koniec spotkania dyrektor Lech Konopka w imieniu szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Stanisława Kozieja wręczył Tomaszowi Klocowi list gratulacyjny z okazji wyboru na funkcję Prezesa oraz list z podziękowaniami dotychczasowemu prezesowi Danielowi Kubasowi za dobrą współpracę z BBN.

***

Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju  powstało z inicjatywy własnej żołnierzy w służbie czynnej oraz rezerwistów którzy służyli w misjach poza granicami kraju, zostali ranni, poszkodowani lub których problemy wynikają bezpośrednio z faktu pełnienia służby za granicą. Do stowarzyszenia mogą również przystępować pracownicy cywilni zatrudniani w PKW.

Ważniejsza aktywność Stowarzyszenia w 2011 r.:

  • luty – warsztaty w Żaganiu na temat doświadczeń żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju.
  • marzec –  koncert charytatywny współorganizowany przez komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej, Burmistrza Gminy Bemowo oraz Dowództwo Garnizonu Warszawa, którego celem była zbiórka pieniędzy na rehabilitację żołnierzy rannych w misjach.
  • maj – koncert w Filharmonii Szczecińskiej pod patronatem honorowym Prezydenta RP poświęcony żołnierzom poległym na misjach (msza św., recital Ryszarda Rynkowskiego, wystawa pt. „Etos żołnierza polskiego w misjach poza granicami kraju”, pokaz multimedialny pokaz z oprawą muzyczną orkiestry Baltic Neopolis Orchestra)
  • październik – warsztaty rehabilitacyjno-terapeutyczne „Razem łatwiej – 2011” w Międzywodziu.