O przyszłości Europy w Pałacu Prezydenckim - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.02.2012

O przyszłości Europy w Pałacu Prezydenckim

W środę w Pałacu Prezydenckim - z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego - odbyła się konferencja pt. "Gospodarcza przyszłość Europy w świetle kryzysu euro". To inauguracja cyklu debat „Przyszłość Europy. Polska perspektywa” poświęconych najbardziej aktualnym wyzwaniom, poświęconych najbardziej aktualnym wyzwaniom, przed którymi stoi Unia Europejska. W debacie uczestniczył m.in. szef BBN minister Stanisław Koziej.

  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl
  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl
  • Prezydent.pl
    Prezydent.pl

Celem cyklu debat jest wspólny polski namysł nad Europą, nad naszym miejscem w procesie integracji, nad naszymi w niej interesami i odpowiedzialnością za nią, dzisiaj i w przyszłości.

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że debata o przyszłości Unii Europejskiej jest potrzebna, aby polskie społeczeństwo czuło, że uczestniczy w wielkim procesie budowy naszej pozycji w integrującej się Europie.

W Pałacu Prezydenckim, zaproszeni goście – m.in. prof. Witold Orłowski, członek Rady Gospodarczej przy Premierze, prof. Andrzej Wojtyna, były członek Rady Polityki Pieniężnej oraz prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim dyskutowali nad gospodarczą przyszłością Europy w świetle kryzysu euro.

Prezydent podkreślał, że w Polsce utrzymuje się wysoka akceptacja społeczna dla członkostwa w UE oraz dalszej integracji europejskiej. - Ten kapitał, jakim jest polska akceptacja dla integracji europejskiej, jest warty ciągłego dobudowywania, podlewania, sprawiania, aby nie marniał na naszych oczach w obliczu zderzania się także ze zjawiskami kryzysu, który wywiera dziś wpływ nie tylko na realia ekonomiczno-finansowe, ale także sięga innych obszarów funkcjonowania społeczeństw krajów UE – powiedział Bronisław Komorowski.

Ocenił, że w Polsce potrzeba jest ciągła refleksja, dyskusja o tym jakie perspektywy są, jakie perspektywy chcielibyśmy tworzyć wobec UE, także wobec członkostwa Polski w integrującej się Europie. – Potrzebne jest ciągłe udzielanie odpowiedzi, jak możemy, jak powinniśmy odnajdywać drogę europejskiego zaangażowania także w sytuacjach kryzysowych – zaznaczył.

Prezydent zwrócił uwagę, że kryzysy często stanowią wyjątkową okazję do śmiałych decyzji, do odważnego myślenia, do podejmowania działań wymierzonych w odległą perspektywę.

- Ciągle trzeba Polakom mówić o tym, czy jest szansa na dalszą realizację trzech wielkich obietnic, które legły u podstaw tworzenia UE: pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu. Te trzy wielkie obietnice są realizowane, dotyczą również nas dzisiaj, korzystamy z bezpieczeństwa, z pokoju w Europie, pod wieloma względami korzystamy także doganiając w sensie budowania społeczeństwa o zwiększonym dobrobycie – ocenił Bronisław Komorowski.

Ale – jak powiedział - trzeba ludziom mówić, gdzie są hamulce, przeszkody, zagrożenia, niebezpieczeństwa z dalszą realizacją tych trzech podstawowych obietnic UE.

- Jestem przekonany, że obecna debata może i powinna być cząstką debaty publicznej, która powinna być debatą permanentną, tak aby – podkreślił prezydent - społeczeństwo czuło, że uczestniczy w wielkim procesie budowy naszej pozycji w integrującej się Europie, że nie jest tylko i wyłącznie prowadzone przez grupę mędrców. - Ta debata musi być debatą powszechną – zaznaczył.

W chwili obecnej to właśnie sprawy gospodarcze są najbardziej palącym problemem naszego kontynentu. Od kilku lat Europa zmaga się z poważnym kryzysem ekonomicznym, którego konsekwencje społeczne w postaci wysokiego bezrobocia, czy protestów przeciwko polityce oszczędności są coraz bardziej widoczne. Sytuację Europy pogarszają dodatkowo niekorzystne długofalowe trendy demograficzne oraz wzrost potencjału i pozycji państw pozaeuropejskich. Te wszystkie elementy pociągają za sobą niekorzystne skutki dla Unii Europejskiej – dla jej sprawności, spójności i międzynarodowej roli oraz sprawiają, że realnym zagrożeniem staje sie perspektywa Europy wielu prędkości czy zmiennej geometrii.

Środowa debata stanowi początek cyklu spotkań pod przewodnictwem Premiera Tadeusza Mazowieckiego, poświęconego kolejno sprawom: finansowo-gospodarczym, problemowi demokracji i społecznej partycypacji w procesie integracji, ładowi instytucjonalnemu UE, sąsiedztwu, w tym perspektywom rozszerzenia oraz miejscu UE w świecie.

Źródło: Prezydent.pl