Szef BBN na uroczystości wręczenia "Buzdyganów 2012" - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.02.2012

Szef BBN na uroczystości wręczenia "Buzdyganów 2012"

W piątek 24 lutego br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej uczestniczył w 18. uroczystej gali "Buzdyganów", podczas której nagrodzono 11 osób i 1 laureata zbiorowego za zasługi w dziedzinie umacniania obronności Polski.

 

LAUREACI „BUZDYGANÓW 2012”

 

  1. mjr pil. Tomasz Czerwiński – lider zespołu akrobacyjnego Sił Powietrznych „Biało-Czerwone Iskry" z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.
    Nagrodę otrzymał za kierowanie zespołem, który od 12 lat reprezentuje i rozsławia polskie Siły Powietrzne podczas wielu pokazów krajowych i międzynarodowych.
  2. ppłk Jarosław Garstka – zastępca dowódcy jednostki wojskowej GROM.
    Prawie 10 lat służby wojskowej poświęcił na budowanie od podstaw i rozwijanie w jednostce GROM profesjonalnej spadochronowej bazy szkoleniowej. Jako pierwszy w siłach zbrojnych rozpoczął w GROM-ie szkolenie skoczków w systemie HALO i HAHO. Dowodził zespołem bojowym TF – 49 podczas VIII zmiany ISAF.
  3. mł. chor. Wojciech Jackowski – pomocnik dowódcy plutonu w 3. kompanii zmechanizowanej 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej 17 Brygady Zmechanizowanej. Brał udział w IV zmianie PKW w Iraku w 2006 r. na stanowisku dowódcy drużyny. Uczestniczył w ponad 100 patrolach i konwojach oraz w IX zmianie PKW Afganistan w 2009 r. na stanowisku dowódcy plutonu w zgrupowaniu bojowym „Bravo”. Wykazał się podczas tragicznego zdarzenia, kiedy wracając z patrolu w Ghazni udzielił wsparcia i pomocy żołnierzom patrolu rozpoznania inżynieryjnego dróg. Tego dnia czterech żołnierzy tego patrolu w wyniku ataku improwizowanego ładunku wybuchowego poniosło śmierć. Żołnierze plutonu dowodzonego przez chorążego zabezpieczyli teren, a następnie udzielili pomocy i kierowali ewakuacją medyczną.
  4. dr inż. Ryszard Kardasz – prezes Zarządu Przemysłowego Centrum Optyki S.A.
    Dzięki jego działaniom PCO jest obecnie liczącym się podmiotem gospodarczym w sektorze polskiego przemysłu obronnego. W efekcie starań prezesa w zakładach opracowano pierwszy polski celownik termowizyjny, który obecnie przechodzi badania poligonowe i niebawem trafi do polskiej armii.
  5. płk Tomasz Łysek – szef oddziału rozpoznania w Zarządzie Rozpoznania i Walki Elektronicznej Dowództwa Wojsk Lądowych.
    Od pięciu lat tworzy i wprowadza w życie kolejne elementy nowoczesnego systemu szkolenia zwiadowców. Jego dziełem jest półtoramiesięczny kurs taktyczno-wytrzymałościowy „Patrol”, który stanowi polską formułę nowoczesnego a zarazem twardego szkolenia dla młodych dowódców; kurs często porównywany jest z amerykańskim szkoleniem "Ranger". Jest autorem opracowania programu i wdrożenia do szkolenia SERE (survival, evasion, resistance i escape) - prekursorskiej metody w tworzeniu systemu zajmującego się problemem personelu wojskowego izolowanego na obcym terenie.
  6. Jerzy Owsiak – założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; główny pomysłodawca i realizator corocznego finału WOŚP; twórca jednej z największych cyklicznych imprez muzycznych Przystanku Woodstock. Nagrodę otrzymał za mobilizowanie wojska do udziału w WOŚP, aktywizowanie żołnierzy i pracowników do działalności pozasłużbowej.
  7. płk dr hab. Ryszard Szczepanik – dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. W ciągu 40 lat służby, wniósł znaczący wkład w rozwój potencjału obronnego, zwłaszcza Sił Powietrznych. Jest autorem 50 projektów wynalazczych oraz 21 patentów, w tym również zagranicznych. Inicjuje przedsięwzięcia zmierzające do rozwoju nauki o eksploatacji, zwłaszcza o obszarze monitorowania stanu technicznego lotniczych zespołów napędowych, powstawania nowych polskich konstrukcji lotniczych i systemów informatycznych podnoszących na wyższy poziom technologiczny eksploatację techniki lotniczej. Jest inicjatorem i głównym realizatorem koncepcji polskiego samolotu szkolno-bojowego Grot -2, rodziny polskich bezpilotowych statków latających, systemów sieciocentrycznych oraz systemów informatycznych wspomagających logistykę oraz bezpieczeństwo lotów.
  8. Michał Świtalski – prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej od 2009 r.
    Dzięki niemu stworzony został nowoczesny, przyjazny żołnierzowi system zakwaterowania, który spełnia rolę motywującą do podejmowania decyzji o wstępowaniu w szeregi armii. Kandydaturę prezesa poparło kilkadziesiąt osób, w tym zwykli żołnierze, którzy dzięki nowej polityce mieszkaniowej znaleźli sens w służbie.
  9. płk rez. dr inż. Ryszard Woźniak – adiunkt naukowo-dydaktyczny, kierownik Zakładu Konstrukcji Specjalnych w Instytucie Techniki i Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej. Jest autorem i współtwórcą wielu nowoczesnych rozwiązań zwiększających niezawodność uzbrojenia. W latach 1985-2011 był członkiem zespołów wykonawczych 53 prac naukowo-badawczych, których tematyka dotyczyła modelowania, konstruowania, projektowania i eksploatacji techniki wojskowej. Jest między innymi współautorem 9 patentów, 6 zgłoszeń patentowych, jednego wzoru przemysłowego. Dotychczas opublikował jako autor i współautor 25 książek, dwa skrypty akademickie oraz 708 artykułów w czasopismach popularno-naukowych.
  10. kmdr por. Grzegorz Zięba – dowódca okrętu ratowniczego ORP „Piast” z 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. W 2011 r. dowodził okrętem i akcją wydobycia przeszkody nawigacyjnej, jaką był wrak kutra rybackiego CHY-8, który zatonął na Morzu Bałtyckim. Uczestniczył także w akcji badania przyczyn katastrofy morskiej kutra rybackiego KOŁ-31 połączonej z wydobyciem ciała zaginionego rybaka. Dodatkowo dla Centralnego Muzeum Morskiego załoga okrętu dowodzonego przez kmdra Ziębę wydobyła z dna morskiego 10 dział z XVIII w. Brał udział w wielu ćwiczeniach międzynarodowych, między innymi „Strong Resolve” i „Crown Eagle”.
  11. sierż. Jacek Żebryk – pełni służbę w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Był trzykrotnym uczestnikiem misji dwóch zmian w Iraku i Afganistanie. Podczas jednej z nich był świadkiem śmierci swojego najbliższego kolegi, który zginął od wybuchu miny pułapki. Sierżant Żebryk walczy o dobre imię polskiego żołnierza, ściga internautów, którzy na forach obrażają polskich żołnierzy na misjach i nawołują ich do popełniania przewinień dyscyplinarnych. Jest inicjatorem akcji, aby internauci, którzy zostaną wskazani płacili zadośćuczynienie na rzecz Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych na Misjach Poza Granicami Kraju.
  12. Zespół 2. OMLT z VII zmiany PKW Afganistan (Operacyjny Zespół Doradczo-Łącznikowy) – etatowo zespół tworzyło 40 żołnierzy. Dowódcą 2. OMLT był mjr Andrzej Pawelski. W ramach przewidzianych zadań, żołnierze w sposób wzorowy prowadzili szkolenie armii afgańskiej. W trakcie misji tworzyli bardzo zgrany zespół. Rezultaty ich wytężonej pracy przyczyniły się do znacznego podniesienia poziomu bezpieczeństwa w prowincji Ghazni. Podczas misji zespół dwukrotnie otrzymał propozycję od przełożonych, aby „zrotować się” w całości do kraju lub przenieść do dalszej służby w innej „bezpiecznej bazie” ze względu na duże straty etatowe. Zdecydowali się pozostać i dokończyć swoją misję w bazie "Warrior". W czasie trwania VII zmiany PKW Afganistan poległo dwóch żołnierzy: kpr. Miłosz Górka i st. szer. Dariusz Tylenda, 7 żołnierzy zostało poważnie rannych, a kolejnych kilku kontuzjowanych w różnym stopniu. 5 żołnierzy ze składu 2. OMLT postanowiło wrócić do kraju przed zakończeniem misji.

***

„Buzdygany” są wręczane od 18 lat przez tygodnik „Polska Zbrojna” osobom, pracującym na rzecz umacniania obronności i bezpieczeństwa, kształtowania nowego wizerunku Sił Zbrojnych, udziału w misjach pokojowych i stabilizacyjnych, współpracy międzynarodowej oraz nauki i techniki na rzecz obrony kraju. Każdorazowo wyróżnia się kilka osób, których wybiera kapituła składającą się z ubiegłorocznych laureatów.

Propozycje laureatów zgłaszane są przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Sztab Generalny WP, dowódców rodzajów sił zbrojnych, dowódców korpusów, brygad, pułków i instytucji związanych z siłami zbrojnymi.

Buzdygany to broń obuchowa składająca się z metalowej głowicy osadzonej na trzonku. Używane były w Europie od X do XV w., zarówno przez piechotę jak
i jazdę. W Polsce od XVI do XVIII wieku stanowiły oznakę władzy oficerskiej.

 


 

  • "Polska Zbrojna"
    "Polska Zbrojna"
  • "Polska Zbrojna"
    "Polska Zbrojna"
  • "Polska Zbrojna"
    "Polska Zbrojna"
  • "Polska Zbrojna"
    "Polska Zbrojna"