Szef BBN dla PAP: Marynarka Wojenna potrzebuje przeskoku generacyjnego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.02.2012

Szef BBN dla PAP: Marynarka Wojenna potrzebuje przeskoku generacyjnego

Zachęcamy do zapoznania się z opinią szefa BBN ministra Stanisława Kozieja, dotyczącą sytuacji w Marynarce Wojennej.

"Spojrzałbym na ten problem raczej z szerszej perspektywy strategicznej, nie od strony techniczno-taktycznej. Marynarka Wojenna jest niewątpliwie Polsce potrzebna. Pytanie jednak – jaka? Z pewnością ten rodzaj sił zbrojnych znalazł się dzisiaj w impasie (...).

Od dłuższego czasu marynarka boryka się z kłopotami, gołym okiem widać, że jej kondycja jest marna. Dlatego uważam, że stoi przed historycznym wyzwaniem. Musi się przekształcić z Marynarki Wojennej ery industrialnej w Marynarkę Wojenną rewolucji informacyjnej. Musi w większym stopniu niż dotychczas skupić się na obronie polskiego bezpieczeństwa i polskich interesów na Bałtyku.

Kontynuacyjna strategia rozwoju nie daje szans na sprostanie nowym wyzwaniom, może prowadzić tylko do zapaści. Trzeba zrezygnować z mało potrzebnych strategicznie programów jak "Gawron". Z tego punktu widzenia decyzja MON znajduje pełne uzasadnienie.

Jak zwykle w sytuacjach kryzysowych jest ucieczka do przodu. W przypadku Marynarki Wojennej oznacza to przyjęcie strategii przeskoku generacyjnego. Muszą pojawić się jakościowo nowe programy modernizacyjne, które mogłyby być finansowane z oszczędności dzięki rezygnacji z "Gawrona".

Należy stawiać na środki perspektywiczne – mniejsze, mobilne platformy morskie. Marynarka Wojenna, tak jak lotnictwo, należy do najbardziej "utechnicznionych" rodzajów sił zbrojnych. Tu zastrzyk nowoczesnych technologii może być stosunkowo łatwo wprowadzony i dać duże efekty.

Te programy powinny się mieścić w ogólnych priorytetach rozwoju sił zbrojnych, określonych w ubiegłym roku przez prezydenta. Te priorytety to rozwój systemów informacyjnych, obrona powietrzna i przeciwrakietowa oraz mobilność. W przypadku marynarki chodzi o powietrzne i morskie systemy rozpoznania, dowodzenia, walki radioelektronicznej, operacji w cyberprzestrzeni, broń i amunicję precyzyjnego rażenia, aparaty bezzałogowe, roboty.

Marynarka Wojenna może rozwijać systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, wnosząc wkład w system obrony całego państwa i korzystając ze środków przeznaczanych na obronę powietrzną.

Jeśliby się udało poprowadzić transformację Marynarki Wojennej z uwzględnieniem przeskoku generacyjny i wymienionych priorytetów, otworzyłyby się przed nią nowe perspektywy. Mogłoby to tchnąć nowego ducha w środowisko ludzi morza, nieco przytłoczone kontynuacją dotychczasowego myślenia. To możliwe, o ile zastosuje się strategię ucieczki do przodu, a nie okopywania się na starych pozycjach".

Źródło: PAP