Otwarcie Wojskowej Biblioteki Cyfrowej „Zbrojownia” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.03.2012

Otwarcie Wojskowej Biblioteki Cyfrowej „Zbrojownia”

W poniedziałek 19 marca br. w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość otwarcia Wojskowej Biblioteki Cyfrowej „Zbrojownia”. W wydarzeniu uczestniczył przedstawiciel szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Maciej Czulicki, a także przedstawiciele innych instytucji: Sztabu Generalnego WP, Garnizonu Warszawa oraz pracownicy bibliotek wojskowych i garnizonowych z kraju.

  • fot. Aleksandra Filipowicz
    fot. Aleksandra Filipowicz
  • fot. Aleksandra Filipowicz
    fot. Aleksandra Filipowicz
  • fot. Aleksandra Filipowicz
    fot. Aleksandra Filipowicz
  • Aleksandra Filipowicz
    Aleksandra Filipowicz

Zaproszonych na otwarcie biblioteki gości powitała dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr hab. Aleksandra Skrabacz. Uczestniczący w uroczystości sekretarz stanu w Ministerswie Obrony Narodowej Czesław Mroczek powiedział, że "udostępnienie bogatych zbiorów przyczyni się do poszerzenia naszej wiedzy, realizacji projektów badawczych i promocji wojska". Twórcom projektu pogratulował i podziękował za wieloletnią pracę.

Otwarcie Wojskowej Biblioteki Cyfrowej „Zbrojownia” (WBC) Centralnej Biblioteki Wojskowej (CBW )zostało zorganizowane  w dniu, w którym Józef Piłsudski obchodził imieniny. Dlatego też podczas otwarcia biblioteki można było obejrzeć ekspozycję najpiękniejszych życzeń imieninowych, jakie Marszałek otrzymywał z tej okazji. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa najciekawszych nabytków CBW w 2011 r.

***

Celem funkcjonowania WBC „Zbrojownia” jest scalenie na wspólnej platformie oraz prezentacja w internecie zasobu cyfrowego kopii oryginalnych zbiorów rozproszonych po różnych instytucjach wojskowych, stanowiących kulturowe dziedzictwo związane z Wojskiem Polskim, z jego historią i współczesnością oraz wspieranie działalności dydaktycznej i edukacyjnej, a także publikowanie naukowego dorobku w zakresie nauk o bezpieczeństwie i nauk o obronności. Umożliwi to szerokiemu gronu odbiorców zapoznanie się i korzystanie z ponad 670-tysięcznego zasobu bibliotecznego CBW. Ponadto da możliwość łatwego użytkowania, zwłaszcza wyszukiwania materiałów.

Kolejnym celem WBC „Zbrojownia” będzie ochrona zbiorów, ponieważ Centralna Biblioteka Wojskowa, jako jedyna instytucja wojskowa, współtworząca narodowy zasób biblioteczny, jest zobligowana do jego ochrony, a obecnie digitalizacja jest jedną z najlepszych form zachowania unikatowych dzieł. Wśród kolejnych korzyści jakie daje WBC „Zbrojownia” można wymienić: udostępnienie on-line zasobów i współpraca w tym zakresie z innymi instytucjami naukowymi (bibliotekami, muzeami, uczelniami) w oparciu o technologię Libra; promocja Wojska Polskiego w kraju i poza jego granicami; umożliwienie korzystania z zasobów cyfrowych osobom niepełnosprawnym, czy emigrantom.

Do współpracy przy tworzeniu WBC „Zbrojownia” są zaproszone wszystkie instytucje, które chciałyby podzielić się swymi zasobami historycznymi, naukowymi i dydaktycznymi dotyczącymi obszaru badań nad bezpieczeństwem i działalności SZ RP zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym.

Źródło: inf. własna/ CBW

Zachęcamy do odwiedzenia strony