Szef BBN dla "Polski": Aktywność polskich wojsk nie oznacza, że nieaktualne są plany wycofania polskich żołnierzy z Afganistanu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

16.04.2012

Szef BBN dla "Polski": Aktywność polskich wojsk nie oznacza, że nieaktualne są plany wycofania polskich żołnierzy z Afganistanu

W rozmowie z "Polską" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej podkreślił, że ofensywa ma pomóc stworzyć dobre warunki do wycofania się z Afganistanu.

Na razie nie wiadomo, o ile polski kontyngent zostanie zmniejszony. Stanisław Koziej twierdzi, że ostateczną decyzję podejmie Sztab Generalny WP, choć jest przekonany, że będzie to istotne zmniejszenie. Kolejna duża redukcja zaplanowana jest na jesień 2013 r. Rok później większość polskich żołnierzy wróci do kraju, w Afganistanie zostaną tylko nieliczne grupy biorące udział w szkoleniu afgańskiej armii.

Ostateczne decyzje dotyczące misji NATO w Afganistanie zostaną podjęte na szczycie Sojuszu, który odbędzie się 20 maja br. w Chicago. Polskę reprezentować na nim będzie prezydent Bronisław Komorowski.

S. Koziej podkreślił, że polskie stanowisko na ten szczyt jest jasne - prezydent będzie protestować przeciwko jakimkolwiek próbom przedłużenia misji wojskowej poza 2014 r. oraz zamierza aktywnie brać udział w dyskusji o tym, w jaki sposób pomagać Kabulowi już po wycofaniu wojsk.

- Liczymy, że uda nam się przekonać sąsiadów tego państwa do większego zaangażowania. Przecież Indiom, Chinom i Rosji też powinno zależeć na stabilnym, bezpiecznym Afganistanie - zaznaczył szef BBN.

Źródło: "Polska" nr 31 (1080)