Spotkanie prezydentów Polski, Estonii i Łotwy - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

17.04.2012

Spotkanie prezydentów Polski, Estonii i Łotwy

W poniedziałek 16 kwietnia br. na zaproszenie Bronisława Komorowskiego przyjechali do Polski prezydenci Republiki Estońskiej i Republiki Łotewskiej: Toomas Ilves i Andris Berzins.

 • prezydent.pl
  prezydent.pl
 • prezydent.pl
  prezydent.pl
 • prezydent.pl
  prezydent.pl
 • prezydent.pl
  prezydent.pl
 • prezydent.pl
  prezydent.pl
 • prezydent.pl
  prezydent.pl
 • prezydent.pl
  prezydent.pl
 • prezydent.pl
  prezydent.pl
 • prezydent.pl
  prezydent.pl
 • prezydent.pl
  prezydent.pl
 • prezydent.pl
  prezydent.pl
 • prezydent.pl
  prezydent.pl

Dziś prezydenci rozmawiali o wspólnym stanowisku na majowy szczyt NATO w Chicago, a także o kontynuowaniu i wykonaniu w pełni przyjętej przez NATO strategii zakończenia misji wojskowej w Afganistanie do końca 2014 r. W tym kontekście została poruszona kwestia kontynuowania pomocy w innych formach dla państwa afgańskiego po przejęciu przez Afgańczyków odpowiedzialności za własny kraj.

Polski prezydent powiedział też o potrzebie utrzymania szczególnej rangi, znaczenia artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego, który powinien być w dalszym ciągu fundamentem funkcjonowania Sojuszu. - A to oznacza kładzenie większego nacisku na gwarancje bezpieczeństwa terytoriów krajów członkowskich i z tym się wiążą konkretne wnioski, nasze wspólne wnioski dotyczące podtrzymania i aktualizacji planów ewentualnościowych dla naszych krajów, jak i wspólna troska o budowę nowoczesnych systemów, które by chroniły nasz rejon, mam na myśli głównie system obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej - zaznaczył Bronisław Komorowski.

Bronisław Komorowski poinformował, że podpisał decyzję o uczestnictwie polskich sił powietrznych w realizacji zadań związanych z misją NATO - Baltic Air Policing. Chodzi o nadzór nad przestrzenią powietrzną Estonii, Litwy i Łotwy.

- To jest znakiem naszego zainteresowania pełnym współdziałaniem i uczynieniem problemu bezpieczeństwa sprawą wspólną – zaznaczył B. Komorowski. - Żołnierze polscy, polscy lotnicy będą w dalszym ciągu chronili niebo nad krajami bałtyckimi. I jest to nasz wkład w bezpieczeństwo tego regionu - podkreślił.

Prezydenci Łotwy i Estonii dziękowali Polsce za udział w operacji NATO Baltic Air Policing. - My w Estonii niezmiernie doceniamy zaangażowanie Polski w tym zakresie - podkreślił prezydent Toomas Ilves.

- Chcę podziękować, że Polska wyraziła zgodę na udział sił powietrznych w tym projekcie. To bardzo ważny sygnał, który wysyła Polska. Pracujemy dla naszej wspólnej przyszłości - powiedział prezydent Łotwy Andris Berzins.

- Potrzebujemy regularnych spotkań w formacie bałtycko-polskim, mamy bardzo wiele tematów wspólnych - zaznaczył też prezydent Estonii Toomas Ilves. - Jesteśmy sojusznikami i powinniśmy o wszystkich sprawach rozmawiać wspólnie - dodał.

Zdaniem prezydenta Estonii, podstawowym celem majowego szczytu NATO jest wzmocnienie sojuszu transatlantyckiego. Dodał też, że dla jego kraju jednym z ważnych tematów jest obrona w cyberprzestrzeni. - Chcemy, aby wszystkie aspekty dotychczasowej polityki cyberobrony NATO były dalej wdrażane - zaznaczył Toomas Ilves.

Dziennikarze pytali również, czy nieobecność na spotkaniu prezydent Litwy Dalii Grybauskaitė nie wpłynie negatywnie na wypracowanie wspólnego stanowiska naszych krajów na majowy szczyt NATO. - Myślę, że nie będzie miało negatywnego wpływu. Aczkolwiek pewnie gdyby Litwa zechciała również uczestniczyć w tego rodzaju negocjacjach, to siła wspólnego głosu może byłaby większa. Niewątpliwie warto myśleć w tę stronę ze względu na to, że istnieje wspólnota problemów bezpieczeństwa wszystkich krajów bałtyckich i Polski - odpowiedział B.Komorowski.

Wspomniał, że zaprosił prezydent Litwy w lutym, kiedy był z wizytą w Wilnie. - Oczywiście zaproszenie jest aktualne cały czas i mam nadzieję, że będzie taki moment, w którym będziemy mogli wspólnie zastanawiać się nad problemami wspólnego bezpieczeństwa w regionie - dodał.

Prezydent podkreślił, że trzeba oddzielać to, co jest z natury swojej trudne w relacjach z sąsiadami - a takim trudnym obszarem zawsze są problemy mniejszości narodowej - od problemów bezpieczeństwa w regionie.


W spotkaniu prezydentów uczestniczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej.

 

 


Źródło: prezydent.pl