Order dla gen. Johna Allena, dowódcy ISAF - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

20.04.2012

Order dla gen. Johna Allena, dowódcy ISAF

Za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej amerykańskiemu generałowi Johnowi R. Allenowi, dowódcy Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie.

Odznaczenie wręczył podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.

- Prezydent jest tą osobą, pod którą polscy żołnierze służyli i służą w Afganistanie. W imieniu prezydenta chciałem bardzo podziękować za to, że nasi żołnierze czuli się pod pana dowództwem tak dobrze i ci, z którymi rozmawiał prezydent, bo oni wspominają tę służbę jako służbę pod perfekcyjnym dowództwem - podkreślił minister Michałowski.

- Proszę pamiętać, że ma pan w Polsce wypróbowanych przyjaciół - zapewniał szef KPRP. Powiedział, że prezydent wspomina swój ostatni pobyt w Afganistanie i gościnność, z jaką spotkał się ze strony gen. Allena. Dodał też, że prezydent tym razem nie mógł się spotkać z gen. Allenem, bo składa oficjalną wizytę w Portugalii.

- Raz jeszcze w imieniu prezydenta gratuluję odznaczenia i dziękuję za wszystko - zakończył minister J. Michałowski.

- Proszę przekazać moje najwyższe wyrazy szacunku i wdzięczności Prezydentowi Rzeczypospolitej - powiedział gen. Allen. - Każdego dnia w niezmiernie ciężkich warunkach w całym kraju, w całym Afganistanie młodzi mężczyźni i kobiety niosą na swoich barkach ciężar tej akcji. I każdy z nich jest tutaj razem z nami dzisiaj, w ich imieniu przyjmuję to odznaczenie - podkreślił. Dodał też, że jako Amerykanin wysoko ceni sobie przyjaźń z Polską, nie tylko przyjaźń narodów, ale też przyjaźń rządów.

W uroczystości uczestniczył też szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej.