Spotkanie szefa BBN z dowódcą Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

20.04.2012

Spotkanie szefa BBN z dowódcą Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie

W piątek 20 kwietnia br. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Stanisława Kozieja z dowódcą Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF) gen. Johnem R. Allenem.

W spotkaniu uczestniczył również ambasador USA w Polsce JE Lee A. Feinstein, attaché obrony USA w Polsce płk Jeffery Snell, attaché wojskowy USA w Polsce płk Alan Hester, szef Sekcji polityczno-ekonomicznej ambasady USA w Polsce pani Martina Strong oraz oficerowie dowództwa ISAF w Afganistanie.

Szefowi BBN w trakcie rozmów towarzyszyli m.in.: szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cienuch, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN Lech Konopka i zastępca dyrektora Departamentu Analiz Strategicznych BBN Paweł Pietrzak.

Celem rozmów była ocena stanu bezpieczeństwa w Afganistanie oraz gotowości Afgańskich Sił Bezpieczeństwa (ANSF) do przejęcia odpowiedzialności za kraj.

Szef BBN podziękował gen. J. Allenowi za pomoc, jaką strona amerykańska udzieliła podczas organizacji ostatniej wizyty prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Afganistanie  6 marca 2012 r. Wizyta ta pozwoliła Prezydentowi zapoznać się na miejscu z aktualnymi problemami i stanem bezpieczeństwa w Afganistanie.

Generał. John R. Allen wysoko ocenił profesjonalizm i zaangażowanie żołnierzy polskich w codzienne wykonywanie zadań podczas prowadzonych operacji wojskowych.

W trakcie prowadzonych rozmów obie strony opowiedziały się za pełną realizacją postanowień podjętych na szczycie NATO w Lizbonie. Oceniono, że stan bezpieczeństwa w Afganistanie sukcesywnie się poprawia i ANSF będą zdolne do przejęcia pełnej odpowiedzialności za kraj w 2013 r., z takim wyliczeniem aby wojska koalicji mogły opuścić Afganistan do końca 2014 r. Ewentualne zaangażowanie w Afganistanie po tej dacie powinno koncentrować się na szeroko pojętym doradztwie cywilno-wojskowym.

Na koniec pobytu w Pałacu Prezydenckim gen. John R. Allen został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Rzeczypospolitej Polskiej. Dekoracji w imieniu Prezydenta RP dokonał szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.