Wizyta szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Gruzji - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

25.04.2012

Wizyta szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Gruzji

W dniach 25-26 kwietnia br., na zaproszenie sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego Giorgiego Bokerii, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej wraz z delegacją złożył wizytę w Gruzji.

 • nsc.gov.ge
  nsc.gov.ge
 • nsc.gov.ge
  nsc.gov.ge
 • nsc.gov.ge
  nsc.gov.ge
 • nsc.gov.ge
  nsc.gov.ge
 • nsc.gov.ge
  nsc.gov.ge

W środę 25 kwietnia br. delegacja BBN, w towarzystwie zastępcy sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego Gruzji Batu Kutelii, odwiedziła nadmorską prowincję gruzińską Adżarię, gdzie odbyło się spotkanie z przewodniczą-
cym Rządu Autonomicznej Republiki Adżarii Lewanem Warszalomidze.

Kolejnym punktem była wizyta w terminalu przeładunku ropy naftowej w Susie i w House of Justice w Batumi. Jest to pierwsza instytucja publiczna w Gruzji, realizująca nową koncepcję ministerstwa sprawiedliwości, zgodnie z którą różnego rodzaju usługi świadczone są na rzecz obywateli na zasadzie „jednego okienka”.

Pod pomnikiem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi i na bulwarze im. Lecha i Marii Kaczyńskich w Batumi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego złożył kwiaty.

W czwartek 26 kwietnia br. minister S. Koziej odwiedził sztab Misji Monitorującej Unii Europejskiej (EUMM), którego szefem od lipca 2011 r. jest gen. Andrzej Tyszkiewicz. W jego towarzystwie delegacja BBN udała się na posterunek EUMM w miejscowości Mccheta, aby zapoznać się z realiami działania misji w pobliżu tzw. Administracyjnej Linii Rozgraniczającej (w rejonie Osetii Południowej). W ramach misji EUMM, ustanowionej po wojnie rosyjsko-gruzińskiej, służbę pełni m.in. 22 Polaków (personel misji liczy ponad 200 osób). Minister S. Koziej wysoko ocenił pracę EUMM, podkreślając jej rolę w stabilizacji sytuacji regionalnej.

Następnie szef BBN udał się na spotkanie z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Gruzji Giorgim Bokerią. Tematem rozmów były kwestie dotyczące bezpieczeństwa międzynarodo-
wego oraz współpracy polsko-gruzińskiej. Ministrowie podpisali plan współpracy między kierowanymi przez siebie instytucjami na lata 2012–2013. Po spotkaniu sekretarze rad bezpieczeństwa Polski i Gruzji wydali wspólny komunikat, w którym uzgodnili m.in., że sprostanie nowym wyzwaniom i zagrożeniom o charakterze globalnym zależy w dużej mierze od otwartości NATO na rozszerzenie i współpracę z partnerami. Udział Gruzji w misjach Sojuszu sprzyja integracji euroatlantyckiej. Strony wykazały również wolę kontynuowania polsko-gruzińskiej współpracy wojskowej i wojskowo-technicznej.

Ministrowie szczególną uwagę poświęcili też pogłębieniu procesu integracji europejskiej Gruzji, w tym współpracy w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Strony uzgodniły, że ewentualna integracja europejska powinna zależeć wyłącznie od postępów kraju we wdrażaniu niezbędnych reform.

Na wspólnym briefingu prasowym minister Stanisław Koziej złożył kondolencje w związku ze śmiercią sierż. Waleriana Khujadze z 31. Batalionu Piechoty, który zginął na misji w Afganistanie 25 kwietnia br., podkreślił rolę EUMM, jak również potwierdził poparcie dla polityki otwartych drzwi NATO wobec Gruzji.

Szef BBN spotkał się również z wiceministrem obrony Gruzji Nodarem Charsziladze oraz z wiceministrem spraw zagranicznych Nikolozem Waszakidze. Rozmowy skupiły się na stosunkach NATO i UE z Gruzją, m.in. w kontekście misji ISAF oraz przygotowań Polski i Gruzji do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Chicago (Gruzja ma jeden z najliczniejszych kontyngentów w ISAF).