Sejmowa debata na temat wycofania wojsk z Afganistanu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.05.2012

Sejmowa debata na temat wycofania wojsk z Afganistanu

W czwartek 24 maja br. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak potwierdził w Sejmie, że liczebność polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie będzie stopniowo zmniejszana, aż do 2014 r., kiedy ma się zakończyć operacja w obecnym kształcie.

  • sejm.gov.pl
    sejm.gov.pl

W Afganistanie w ramach 11. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, wchodzącego w skład dowodzonych przez NATO sił ISAF, służy obecnie ok. 2,5 tys. żołnierzy i pracowników. Kolejnych 200 wojskowych jest w odwodzie w kraju, gotowych do przerzutu w rejon operacji, jeśli zaistniałaby taka potrzeba.

- Od października 2012 r. do października 2013 r. - po zmianie charakteru misji na szkoleniowo-stabilizacyjny - zmiany 12. i 13. polskiego kontyngentu liczyć będą po 1800 osób i 400 dodatkowych w odwodzie - powiedział szef MON.

Jak dodał, ostatnie dwie zmiany polskiego kontyngentu - 14. i 15. - do końca 2014 r. realizować mają zadania doradczo-szkoleniowe. Ich liczebność zaplanowano na poziomie do 1000 osób w rejonie misji oraz 400 w odwodzie na terenie Polski.

- Oczywiście, to są założenia. Rzeczywista wielkość sił będzie zależna od postępów sytuacji w Afganistanie, zadań stawianych kontyngentowi przez dowództwo ISAF. Istotnym elementem tej strategii jest także postęp w przekazywaniu Afgańczykom władzy - podkreślił minister.

Podczas debaty T. Siemoniak poinformował posłów o planach związanych z wycofywaniem sprzętu wojskowego. - Do końca bieżącego roku będziemy posiadali pełne ramy formalnoprawne, jakie będą obowiązywały podczas transportu sprzętu do kraju – powiedział minister.

- W styczniu br. Sztab Generalny Wojska Polskiego opracował wstępną koncepcję transportu powrotnego żołnierzy i pracowników oraz środków zaopatrzenia w ramach realizacji zakończenia funkcjonowania PKW Afganistan - poinformował posłów minister.

Jak wyjaśnił, zawiera ona kilka wariantów dopuszczających wykorzystanie zarówno transportu kolejowego (przez terytorium byłych państw ZSRR, w tym graniczący z Afganistanem Uzbekistan), transportu drogowego (przez Pakistan), transportu lotniczego (w różnych konfiguracjach) i drogi morskiej (np. z amerykańskich baz w rejonie Zatoki Perskiej).

Minister wskazał, że całość obecnie znajdującego się w Afganistanie sprzętu podzielono na trzy grupy. Pierwsza z nich to sprzęt, który bezwzględnie zostanie przetransportowany do kraju. Kolejna grupa to sprzęt, który zostanie w Afganistanie. Jak powiedział minister „ten sprzęt zostanie przekazany władzom afgańskim lub jako forma wsparcia zostanie przekazany dla organizacji humanitarnych”. Trzecia grupa, to sprzęt do wybrakowania. Będą to rzeczy, które zostaną w Afganistanie, ponieważ ich transport byłby nieopłacalny.

W odpowiedzi na pytania posłów minister powiedział, że do końca czerwca powstanie sprawozdanie finansowe dotyczące kosztów finansowych operacji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

- W sprawie kosztów finansowych tej operacji zwróciłem się do Sztabu Generalnego, żeby przygotować takie sprawozdanie finansowe. Do końca czerwca będzie ono gotowe. Jeśli chodzi o koszty tej misji w 2011 roku, to one wyniosły 747,6 mln złotych - powiedział minister T. Siemoniak.

Odnosząc się do kwestii zaangażowania strony polskiej w Afganistanie po 2014 r., minister obrony narodowej powiedział: "Tutaj nie ma jakichkolwiek decyzji w tej sprawie. Na szczycie NATO w Chicago przyjęto pewien ogólny dokument polityczny potwierdzający zainteresowanie Sojuszu i państw uczestniczących, a także partnerskich w operacji ISAF, natomiast żadne szczegółowe ustalenia i zobowiązania nie zostały podjęte".

Wystąpieniu ministra obrony narodowej na temat przyszłości misji afgańskiej przysłuchiwał się szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej.

Źródło: PAP/ www.mon.gov.pl


Posłuchaj wystąpienia ministra obrony narodowej w Sejmie RP

Zainstaluj wtyczkę Flash aby zobaczyć odtwarzacz.