Sztandar dla AGAT-u - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Sztandar dla AGAT-u

W czwartek 5 lipca br. w Gliwicach odbył się uroczysty apel z okazji pierwszego święta jednostki wojskowej AGAT. W uroczystości uczestniczyli szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej, wiceminister obrony Czesław Mroczek oraz dowódca jednostki AGAT płk Sławomir Berdychowski.

Sztandar został ufundowany przez władze Gliwic i lokalne społeczeństwo. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Marta Potasińska, wdowa po poprzednim dowódcy Wojsk Specjalnych gen. broni Włodzimierzu Potasińskim, i Stefan Mielczarski, wnuk generała Stefana „Grota” Roweckiego – legendarnego dowódcy Armii Krajowej.

Sztandar dowódcy jednostki AGAT w imieniu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wręczył dowódcy jednostki szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a poświęcił go dziekan dekanatu wojsk specjalnych ks. prał. płk dr Stanisław Gulak.

– Nadaniem sztandaru został emocjonalnie i formalnie przypieczętowany Wasz związek z najlepszymi tradycjami Wojska Polskiego – powiedział szef BBN zwracając się do żołnierzy w wystąpieniu.

– Tradycje oddziału AGAT, które dziedziczycie, to w naszej historii wartość, którą należy pieczołowicie kultywować. Jestem przekonany, że tradycje te trafiły w najbardziej godne ręce i będą należycie podtrzymywane i wzbogacane – dodał.

Minister S. Koziej pogratulował jednostce sztandaru i złożył wpis do księgi pamiątkowej.

***

Jednostkę wojskową AGAT utworzono na mocy decyzji ministra obrony narodowej z dnia 18 marca 2011 r. AGAT jest jednostką o charakterze powietrznodesantowym. Przeznaczona jest do realizacji zadań zapewniających wsparcie bojowe (kinetyczne) operacji specjalnych prowadzonych przez wojska specjalne, a także wykonywania akcji bezpośrednich na tyłach i w ugrupowaniu przeciwnika na wskazane cele. Ponadto może prowadzić operacje przeciwterrorystyczne, przeciwpartyzanckie i ochrony krytycznej infrastruktury państwa. W swojej strukturze ma zespoły szturmowe, pododdziały wsparcia przeciwpancernego, przeciwlotniczego, artyleryj-
skiego, naprowadzania lotnictwa i ognia artylerii.

Jednostka swoją strukturą oraz przeznaczeniem jest odpowiednikiem 75. pułku Ranger (75th Rangers Regiment) oraz brytyjskiego Special Forces Support Group (SFSG). W praktyce zakłada się, że jednostka będzie w przyszłości najbardziej intensywnie eksploatowaną formacją wojsk specjalnych, obecną we wszystkich operacjach i najsilniej nasyconą bronią maszynową i przeciwpancerną.

Nazwa, tradycja i symbolika jednostki AGAT została przypisana do formacji po konsultacjach z weteranami Armii Krajowej. Nazwa pochodzi od kryptonimu oddziału dywersji bojowej Kedywu (Kierownictwa Dywersji) Komendy Głównej Armii Krajowej – Agat (Anty-Gestapo), którego nazwę w styczniu 1944 r. zmieniono na nazwę Pegaz (Przeciw-Gestapo).
 

  • fot. AGAT
    fot. AGAT
  • fot. AGAT
    fot. AGAT
  • fot. AGAT
    fot. AGAT
  • fot. AGAT
    fot. AGAT
  • fot. AGAT
    fot. AGAT
  • fot. AGAT
    fot. AGAT
  • fot. AGAT
    fot. AGAT
  • fot. AGAT
    fot. AGAT
  • fot. AGAT
    fot. AGAT
  • fot. AGAT
    fot. AGAT
  • fot. AGAT
    fot. AGAT