Informacja o pracach nad reformą systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

27.07.2012

Informacja o pracach nad reformą systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP

Trwa proces wdrażania zadań określonych w „Głównych kierunkach rozwoju Sił Zbrojnych oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2013-2022”, a wydanych 8 listopada 2011 roku przez Prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych.

Wspólnym wysiłkiem struktur rządowych i prezydenckich, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przygotowane zostały rozwiązania merytoryczne reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi jako pierwszego priorytetu zmian w sferze organizacyjnej w nadchodzącej dekadzie. Rozwiązania te ujęto w przesłanych przez MON do uzgodnień międzyresortowych „Założeniach projektu ustawy o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw”.

Istotą projektowanych zmian w systemie strategicznego kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi jest wyeliminowanie słabości obecnego systemu oraz rozdzielenie funkcji planowania, dowodzenia ogólnego oraz dowodzenia operacyjnego, a także potrzeba wdrożenia nowoczesnej zasady połączoności („joint”) struktur różnych rodzajów sił zbrojnych.

Zakładane zmiany z czytelnym podziałem kompetencji ustalają odpowiedzialność Szefa Sztabu Generalnego za planowanie strategicznego użycia sił zbrojnych oraz doradztwo i nadzór strategiczny, Dowódcy Generalnego Sił Zbrojnych za dowodzenie ogólne całością Sił Zbrojnych oraz Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych za dowodzenie operacyjne wojskami z różnych rodzajów sił zbrojnych wydzielonymi do realizacji zadań operacyjnych w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

Liczba centralnych organów dowodzenia na poziomie strategicznych zostanie zmniejszona z obecnych siedmiu do trzech, co nie tylko usprawni dowodzenie, ale także pozwoli zwolnić wiele etatów, które będzie można przenieść do jednostek liniowych.

Proces legislacyjny oraz organizacyjny powinien zapewnić wejście w życie przygotowanych zmian od połowy przyszłego roku.