Wizyta słuchaczy ukraińskiej i rosyjskiej szkoły letniej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.07.2012

Wizyta słuchaczy ukraińskiej i rosyjskiej szkoły letniej

W czwartek 19 lipca br. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego gościli uczestnicy szkół letnich: polsko-rosyjskich i polsko-ukraińskich, które zostały zorganizowane przez Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Zastępca szefa BBN dr Zdzisław Lachowski spotkał się ze studentami ukraińskimi, którym przedstawił problemy i szanse rozszerzenia NATO. Mówił także o polityce Polski w dziedzinie bezpieczeństwa oraz o umacnianiu zaufania między Ukrainą a Sojuszem Atlantyckim. Studentów interesowały bieżące sprawy i perspektywy stosunków polsko-ukraińskich.

Dyrektor Departamentu Analiz Strategicznych dr Kazimierz Sikorski przedstawił studentom rosyjskim ocenę ewolucji międzynarodowego środowiska bezpieczeństwa i zapoznał ich z głównymi aspektami polityki bezpieczeństwa RP, w szczególności z odnoszącymi się do relacji z państwami Europy Środkowej i Wschodniej oraz rozszerzenia NATO.

Spotkania obydwu grup studentów z kierownictwem BBN są kolejnym spotkaniem słuchaczy podczas ich pobytu w Polsce.

***

W lipcu br. Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego realizuje dwa projekty z wygranego konkursu ogłoszonego przez MSZ.

Projekt pt.: „Polska-Rosja. Trudne Partnerstwo? – Szkoła Letnia” przeznaczony  jest dla 27 studentów z uniwersytetów rosyjskich z różnych miast Rosji. Odpowiada  on na problem negatywnego obrazu Polski jako kraju przejawiającego tendencje antyrosyjskie w oczach wielu młodych Rosjan, widoczny szczególnie wśród młodzieży akademickiej. Stąd zamysł pokazania Polski jako kraju otwartego na Rosjan i gotowego do dialogu nawet o trudnych aspektach historii i polityki dzielących oba kraje.

Projekt pt.: „Polska droga do demokracji i tworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Polska – Ukraina – Szkoła Letnia”.przeznaczony jest dla 27 studentów z uczelni ukraińskich różnych regionów Ukrainy. Cel tego przedsięwzięcia jest odpowiedzią na potrzebę promowania Polski jako partnera Ukrainy w jej demokratycznych i eurointegracyjnych dążeniach, a także jako kraju o dużym dorobku i potencjale w sferach ekonomicznej i społeczno-politycznej.