Szef BBN na ćwiczeniu „Anakonda-12” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

27.09.2012

Szef BBN na ćwiczeniu „Anakonda-12”

Największe tegoroczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP „Anakonda-12” to nie tylko szkolenie dowództw, sztabów i wojsk. To także dobry weryfikator koncepcji i planów użycia i transformacji wojska. Z tego względu doskonale wpisuje się w prace analityczne i koncepcyjne prowadzone w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

  • Fot. st. chor. Adam Roik/ Combat Camera DO SZ
    Fot. st. chor. Adam Roik/ Combat Camera DO SZ
  • Fot. st. chor. Adam Roik/ Combat Camera DO SZ
    Fot. st. chor. Adam Roik/ Combat Camera DO SZ
  • Fot. chor. S.Kinasiewicz/Combat Camera DO SZ
    Fot. chor. S.Kinasiewicz/Combat Camera DO SZ
  • Fot. chor. S.Kinasiewicz/Combat Camera DO SZ
    Fot. chor. S.Kinasiewicz/Combat Camera DO SZ
  • Fot. chor. S.Kinasiewicz/Combat Camera DO SZ
    Fot. chor. S.Kinasiewicz/Combat Camera DO SZ
  • Fot. st. chor. Adam Roik/ Combat Camera DO SZ
    Fot. st. chor. Adam Roik/ Combat Camera DO SZ
  • Fot. S. Kinasiewicz/Combat Camera DO SZ
    Fot. S. Kinasiewicz/Combat Camera DO SZ

W czwartek 27 września br. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej - wspólnie z szefem Sztabu Generalnego WP Mieczysławem Cieniuchem, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Beatą Oczkowicz oraz z udziałem innych zaproszonych gości, w tym m.in. delegacji Sztabu Generalnego Afganistanu - obserwował finał ćwiczenia „Anakonda-12”. Szefowi BBN towarzyszył dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Lech Konopka.

- Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych pełniące rolę kierownictwa ćwiczenia bardzo dobrze zdało egzamin z tego przedsięwzięcia – powiedział szef BBN.

Zwrócił jednocześnie uwagę na drugą- obok celów szkoleniowych – ważną funkcję tego ćwiczenia, a mianowicie weryfikatora koncepcji, planów i programów operacyjnych i preparacyjnych (przygotowawczych, transformacyjnych). Wskazał, że wnioski z ćwiczenia potwierdzają szereg ocen i rekomendacji Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego w sferze militarnej. Żołnierze ćwiczyli działania w obronie własnego terytorium, a więc zadanie, które uznajemy za priorytetowe; nie tylko z racji konstytucyjnej misji wojska, ale także z uwagi na strategiczne warunki naszego bezpieczeństwa.

Stworzyło ono też okazję do wnioskowej refleksji nad podejściem do najbardziej typowych i najgroźniejszych obecnie zagrożeń, jakimi są zagrożenia rakietowe, a perspektywicznie także zagrożenia cybernetyczne. Jest to istotne w związku z koniecznością budowy polskiego systemu obrony przeciwrakietowej, co jest obecnie jednym z najważniejszych priorytetów modernizacyjnych w siłach zbrojnych.

Nie ulega wątpliwości, że w kolejnym cyklu planistycznym takim priorytetem będzie musiała być cyberobrona. W takim kierunku podąża obecnie myślenie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Doświadczenia z „Anakondy”, prowadzonej przez Dowódcę Operacyjnego SZ, zostaną również wykorzystane w pracach nad wdrażaniem reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, zwłaszcza w kontekście doprecyzowania roli i sposobu przygotowania organu dowodzenia Naczelnego Dowódcy SZ na czas wojny. Kolejna Anakonda w 2014 r. powinna przetestować nowy system dowodzenia.

Minister Stanisław Koziej prowadzi obecnie konsultacje z najważniejszymi siłami politycznymi, są one związane z inicjatywą ustawodawczą Prezydenta RP dotyczącą budowy obrony przeciwrakietowej. W niedługim czasie tego typu konsultacje będą uruchomione w związku z kolejnym ważnym zadaniem transformacyjnym, jakim jest reforma systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Wnioski z ćwiczenia "Anakonda" będą w tym bardzo pomocne.

Zdaniem ministra S. Kozieja ćwiczenie trwające od 18 września br. było znakomitą okazją nie tylko do doskonalenia zdolności w planowaniu, organizowaniu i prowadzeniu działań militarnych w ramach operacji połączonej. Znaczący udział w nim pozamilitarnych instytucji szczebla centralnego i wojewódzkiego potwierdził konieczność zintegrowanego, cywilno-wojskowego podejścia do współczesnego bezpieczeństwa państwa, co jest między innymi myślą przewodnią rekomendacji zakończonego właśnie Strategiczego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. Zintegrowane bezpieczeństwo to także łączenie w jeden system działań krajowych z międzynarodowymi. Z tego względu na podkreślenie zasługuje udział w ćwiczeniu wojsk i obserwatorów zagranicznych m.in. z USA, Estonii, Francji, Kanady, Litwy, Gruzji i Afganistanu.

***

Połączone Ćwiczenie Sił Zbrojnych i Układu Pozamilitarnego „Anakonda-12” było największym ćwiczeniem Sił Zbrojnych RP. Biorą w nim udział żołnierze Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia i Żandarmerii Wojskowej. Uczestniczyło w nim blisko 11,5 tys. żołnierzy oraz 2,3 tys. jednostek sprzętu m.in.: ponad 150 czołgów i transporterów opancerzonych, 24 samoloty, 30 śmigłowców oraz 20 okrętów. Ćwiczeniem kierowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP.

Scenariusz ćwiczenia zakładał prowadzenie działań w ramach połączonej operacji obronnej na terenie kraju z udziałem pozamilitarnego podsystemu obronnego państwa, a także stworzenie warunków do przygotowania i przeprowadzenia zwrotu zaczepnego we współdziałaniu z sojuszniczymi siłami wzmocnienia. Epizody ćwiczenia trwały całodobowo na poligonach i w centrach szkolenia w Drawsku, Orzyszu, Ustce, a także na akwenach morskich Marynarki Wojennej.