Narada w BBN na temat operacji afgańskiej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

01.10.2012

Narada w BBN na temat operacji afgańskiej

Ataki afgańskich policjantów i żołnierzy na siły ISAF oraz ich konsekwencje dla polskiej i sojuszniczej strategii w Afganistanie do i po 2014 r. były tematem dzisiejszej narady w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej (w tym Sztabu Generalnego WP i Dowództwa Operacyjnego) oraz służb specjalnych.

W poniedziałek 1 października br., zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej zwołał dziesiąte już spotkanie na temat operacji afgańskiej. Podczas dyskusji omówiono kwestię wzrostu liczby ataków typu „green on blue” (przedstawicieli Afgańskich Sił Bezpieczeństwa na żołnierzy i pracowników ISAF) oraz wpływu tego zjawiska na sytuację polityczno-wojskową w Afganistanie, jak również stopień przygotowania planów operacji, która rozpocznie się w tym kraju po zakończeniu obecnej misji NATO w 2014 r.

Niepokoi wzrost skali tzw. ataków wewnętrznych na wojska ISAF. Komplikuje to warunki polityczne i operacyjne w Afganistanie. Jednakże przyjęta strategia wycofania sił ISAF w 2014 r., a tym samym także Polskiego Kontyngentu Wojskowego, nie jest zagrożona. Zarówno w szeregach Afgańskich Sił Bezpieczeństwa, jak i w ramach sił międzynarodowych podjęto szereg działań, które mają przeciwdziałać eskalacji tego typu ataków.

W strukturach NATO i w poszczególnych państwach uczestniczących w ISAF trwa proces opracowywania założeń przyszłej misji, która rozpocznie się w Afganistanie po 2014 r. Zgodnie z ustaleniami przyjętymi na szczycie NATO w Chicago, obejmować będzie ona działania z obszaru szkolenia, doradztwa i wsparcia. Sojusz nie będzie natomiast prowadził operacji typowo bojowych. Podobnie jak inne kraje, Polska podejmie decyzję o charakterze i skali przyszłego zaangażowania w Afganistanie po uzyskaniu informacji o warunkach realizacji misji „post-ISAF”.  Powinno to nastąpić najwcześniej na wiosnę 2013 r.

Podczas spotkania omówiono także stopień przygotowań do wycofania PKW. Ten proces rozpocznie się wraz z przejęciem realizacji zadań w Afganistanie przez XII zmianę kontyngentu i potrwa w sumie ok. 2 lata.