Inauguracja roku akademickiego w Wojskowym Instytucie Medycznym - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

04.10.2012

Inauguracja roku akademickiego w Wojskowym Instytucie Medycznym

- Poziom prowadzonych w Instytucie prac, wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę, a przede wszystkim pracująca tutaj kadra naukowa, czynią z Was placówkę na miarę wyzwań XXI wieku – napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do uczestników inauguracji roku akademickiego w Wojskowym Instytucie Medycznych w Warszawie.

  • mon.gov.pl
    mon.gov.pl
  • mon.gov.pl
    mon.gov.pl
  • mon.gov.pl
    mon.gov.pl
  • mon.gov.pl
    mon.gov.pl

Prezydent odniósł się w swoim przesłaniu do wieloletniego dorobku szpitala klinicznego Ministerstwa Obrony Narodowej, popularnie zwanego „szpitalem na Szaserów”.

- Właśnie tutaj, w ramach WIM, stworzyli Państwo nowoczesną placówkę naukowo-badawczą, w której opracowywane są innowacyjne metody diagnozowania i leczenia. Ogromny jest również wkład Instytutu w kształcenie wyspecjalizowanych kadr medycznych – podkreślił prezydent.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych docenił rolę, jaką WIM odgrywa w kształtowaniu potencjału wojskowej służy zdrowia, a także w rozwoju polskiej medycyny. Podkreślił aktywność Instytutu w programach badawczo-rozwojowych, fachowy dorobek publicystyczny, ale przede wszystkim osiągnięcia m.in. w dziedzinie onkologii, kardiologii, ginekologii, które – jak zaznaczył – mogą być powodem do dumy.

B. Komorowski podziękował dyrektorowi Instytutu, Członkom Rady Naukowej, wykładowcom, pracownikom i doktorantom Wojskowego Instytutu Medycznego za służbę Siłom Zbrojnym RP i życzył wielu osiągnięć naukowo-dydaktycznych. - Jestem pewien, że polskie Siły Zbrojne i polska medycyna wiele jeszcze zyskają dzięki Państwa pracy i zaangażowaniu – dodał.

Przesłanie prezydenta odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej. W uroczystości uczestniczył także minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, podsekretarz stanu w MON Beata Oczkowicz oraz kierownicza kadra Sił Zbrojnych RP.

Podczas uroczystości wręczone zostały dyplomy: doktora habilitowanego nauk medycznych oraz doktora nauk medycznych, a także nagrody dyrektora WIM.

Wykład inauguracyjny pt. „Co to znaczy być lekarzem wojskowym” wygłosił dr hab. n. med. Stanisław Ilnicki, profesor nadzwyczajny Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego, laureat Buzdyganów za 2010 r.

***

Wojskowy Instytut Medyczny

Od lat jest wiodącą placówką wojskowej służby zdrowia. Poziom prowadzonych tam badań naukowych odpowiada standardom światowym. Zapewnia to wykwalifikowana kadra naukowa, mająca do dyspozycji najnowszą aparaturę oraz sprzęt diagnostyczny i leczniczy. W WIM zatrudnionych jest 93 pracowników naukowych, w tym 19 profesorów zwyczajnych, 23 profesorów nadzwyczajnych, 37 adiunktów, 12 asystentów na stanowiskach naukowych i 2 pracowników badawczo-technicznych. Prowadzone w WIM badania naukowe mają istotne znaczenie dla rozwoju m.in.: kardiologii, pneumonologii, okulistyki, nefrologii i medycyny nuklearnej.

Wojskowa opieka medyczna w Strategicznym Przeglądzie Bezpieczeństwa Narodowego

Problematyka wojskowej służby zdrowia, której WIM jest jednym z ważnych ogniw, została uwzględniona w prowadzonym w BBN Strategicznym Przeglądzie Bezpieczeństwa Narodowego. W raporcie z tego przeglądu, w proponowanych w rekomendacjach, wskazuje się, że usprawnienie systemu powinno objąć w pierwszej kolejności działania na rzecz odbudowy korpusu medycznego. Można to osiągnąć poprzez doskonalenie systemu pozyskiwania, motywowania, szkolenia i doskonalenia zawodowego. Jednocześnie usprawnić należy mechanizmy funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Temu służyć powinny zmiany obowiązującego prawa, w tym przede wszystkim normującego zabezpieczenie medyczne SZ RP w trakcie prowadzenia operacji poza granicami kraju. W zakresie modernizacji technicznej wojskowej służby zdrowia rekomendacje SPBN podkreślają potrzebę koncentracji wysiłków na pozyskiwaniu i wprowadzeniu do użytkowania zmodernizowanych zestawów medycznych oraz nowego sprzętu i wyposażenia do ewakuacji medycznej z pola walki na szczeblu taktycznym, operacyjnym i strategicznym. Równie ważne jest rozwijanie telemedycyny, diagnostyki i reagowania w zakresie bioterroryzmu. Priorytetem, według SPBN, powinno być także doskonalenie opieki nad weteranami i weteranami-poszkodowanymi.