Inauguracja roku akademickiego w SWPW - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

07.10.2012

Inauguracja roku akademickiego w SWPW

W niedzielę 7 października br. Szef Biura Bezpieczeńśtwa Narodowego minister Stanisław Koziej był gościem honorowym XXI inauguracji roku akademickiego w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.

Szef BBN odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz wygłosił wykład inauguracyjny.

Cieszę się, że tegoroczny wykład inauguracyjny poprowadzi dla Państwa Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, pan generał Stanisław Koziej. Wierzę, że poznanie najważniejszych aspektów naszej strategii bezpieczeństwa, pomoże Państwu zrozumieć dlaczego najważniejszym wyzwaniem dla Polski jest dzis konkurencyjność, jak wielkie znaczenie ma ono dla naszej pozycji w sojuszach i w świecie. (...) Paktyczny wymiar studiów, jakim szczyci się Państwa szkoła, świetnie przygotowuje do efektywnej pracy. Zaangażowanie środowisk akademickich w przemyślane strategie rozwoju kraju jest dla mnie wyraźnym znakiem nowoczesnego patriotyzmu, poświęcenia własnej drogi polskim sprawom. – napisał prezydent do środowiska akademickiego.

Natomiast w swoim wykładzie pt. Bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej w świetle wniosków Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego Szef BBN przedstawił prace i główne wnioski z zakończonego w tym roku w BBN Przeglądu. Było to pionierskie w przedsięwzięcie w Polsce, w którego ramach po raz pierwszy w tak kompleksowy i interdyscyplinarny sposób, przy zaangażowaniu wszystkich najwybitniejszych polskich ekspertów i instytucji zajmujących się sprawami bezpieczeństwa, w tym organizacji pozarządowych,  dokonano analizy i oceny warunków i stanu bezpieczeństwa narodowego RP oraz określono cele i sposoby ich osiągania, a także sposoby przygotowania (utrzymywania i transformacji) koniecznego do tego systemu bezpieczeństwa.

Podstawowym przesłaniem przeglądu jest konieczność zintegrowanego (holistycznego) podejścia do spraw bezpieczeństwa, tak aby łączyć jego dziedziny i sektory zewnętrzne i wewnętrzne, wojskowe i pozawojskowe, centralne i lokalne, kwestie pokojowe, kryzysowe i wojenne; aby też zespalać w spójny system działania integrację kierowania, profesjonalizację ogniw operacyjnych i powszechność przygotowań w dziedzinie bezpieczeństwa wszystkich struktur państwa i obywateli.