Konsultacje ze środowiskiem dziennikarzy i publicystów w sprawie obrony przeciwrakietowej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

15.10.2012

Konsultacje ze środowiskiem dziennikarzy i publicystów w sprawie obrony przeciwrakietowej

Konsultacje merytoryczne na temat obrony przeciwrakietowej wchodzą w kolejny etap. Po spotkaniach z politykami i ekspertami, 15 października br. minister Stanisław Koziej szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego rozmawiał na ten temat z dziennikarzami i publicystami, specjalizującymi się w sprawach wojskowych.

Upowszechnienie wiedzy o założeniach budowy systemu obrony przeciwrakietowej ma umożliwić prowadzenie w pełni otwartej, publicznej oraz merytorycznej debaty o głównym priorytecie rozwoju sił zbrojnych w nadchodzącej dekadzie.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele najważniejszych agencji informacyjnych, gazet oraz stacji telewizyjnych i radiowych. W dyskusji publicyści zwracali uwagę na propagandowy wydźwięk reakcji niektórych państw na plany dotyczące budowy amerykańskiej, natowskiej czy polskiej obrony przeciwrakietowej. Wskazywanym przykładem były cyklicznie powtarzające się rosyjskie zapowiedzi rozmieszczenia w obwodzie kaliningradzkim zestawów balistycznych krótkiego zasięgu „Iskander”, jako odpowiedź na plany budowy obrony przeciwrakietowej. Faktycznie to argument głównie propagandowy, gdyż program „Iskander” jest od lat elementem modernizacji wojsk rakietowych Rosji. Nie ma on zasadniczego związku z planami obrony przeciwrakietowej państw NATO.

Minister Stanisław Koziej podkreślał też aterytorialność przyszłych zagrożeń. Dlatego przy omawianiu programu obrony przeciwrakietowej kładł nacisk na pozyskanie przez Polskę zdolności do takiej obrony, a nie na wskazywanie obszarów, z których zagrożenie może nadejść. Ważnym wątkiem dyskusji był problem przeciwzaskoczeniowych zdolności, a więc zdolności do natychmiastowego reagowania, polskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Szef BBN ujawnił, że niektóre państwa z naszego regionu sygnalizują zainteresowanie ewentualną współpracą przy pracach nad obroną przeciwrakietową. Nie odnosił się natomiast do kwestii natury technicznej dotyczących budowy obrony przeciwrakietowej - podkreślając, że kompetencje te w pełni należą do Ministra Obrony Narodowej.

Było to już drugie z cyklu spotkań szefa BBN ze środowiskami opiniotwórczymi, poświęconego modernizacji i reformom w polskiej armii. Oprócz przeprowadzanych konsultacji, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pracuje też nad stworzeniem forum dyskusji i kontaktów dla organizacji pozarządowych. Tym samym BBN chce wykorzystywać rozwiązanie sprawdzone w pracach nad Strategicznym Przeglądem Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie po raz pierwszy na taką skalę sięgnięto po doświadczenia instytucji i think tanków zajmujących sie bezpieczeństwem.

ZOBACZ TAKŻE:

ZDJĘCIA: