Przekazanie dowodzenia XII zmianie PKW Afganistan - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.10.2012

Przekazanie dowodzenia XII zmianie PKW Afganistan

W środę 24 października br. w Afganistanie odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia pomiędzy XI a XII zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

W uroczystości wziął udział Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch, Dowódca Operacyjny SZ RP gen. broni Edward Gruszka oraz Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak. Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego reprezentował dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Lech Konopka.

Minister Siemoniak wyraził swoje uznanie dla dotychczasowych działań prowadzonych przez żołnierzy XI zmiany. Ich następcom życzył wielu sukcesów i żołnierskiego szczęścia. „Duże i ważne dokonania zdającej dziś swoje obowiązki zmiany, to zawsze wyzwanie i duża odpowiedzialność dla następców. Muszą oni pamiętać, że przez kolejne miesiące biorą na siebie odpowiedzialność za sukcesy i dokonania poprzedników, za poświęcenie i trud żołnierzy” – powiedział szef resortu obrony. Minister zapewnił także dowództwo oraz żołnierzy XII zmiany PKW o stałym wsparciu ze strony rządu i Ministerstwa.

Słowa uznania i podziękowania za dotychczasowy wysiłek włożony w realizację zdań mających na celu poprawę bezpieczeństwa we wschodniej części Afganistanu, skierował podczas uroczystości do polskich żołnierzy dowódca RC - East gen. dyw. W. Mayville.

Przekazujący obowiązki gen. bryg. Bogdan Tworkowski podziękował swoim żołnierzom za sześć miesięcy trudnej służby. „Te pół roku było trudnym czasem i czasem, który postawił przed nami wiele wyzwań. (…) Z całą pewnością mogę potwierdzić dziś, że zadania postawione przez moich przełożonych pół roku temu zostały zrealizowane. Na pewno dzięki prowadzonym akcjom poprawiło się bezpieczeństwo w okolicy Ghazni. (…) Dziękuję za wasze poświęcenie i profesjonalizm.” – powiedział dziennikarzom gen. Tworkowski.

Generał bryg. Andrzej Tuz, dowódca XII zmiany podziękował za wsparcie jakie żołnierze ze Szczecina otrzymali od dowództwa XI zmiany. „Rozpoczynamy dziś kolejną zmianę. Bogatsi o doświadczenia przekazane przez poprzedników, dzięki czemu mogliśmy dobrze przygotować się do misji. Dzisiaj mogę zameldować, że jesteśmy dobrze przygotowani do pełnienia zadań” – powiedział dowódca XII zmiany gen. bryg. Andrzej Tuz.

Podczas uroczystości minister Siemoniak podziękował za dotychczasową współpracę dowództwu RC-East, i wręczył przyznaną gen. dyw. W. Mayville'owi Gwiazdę Afganistanu.

Główny komponent bojowy XII zmiany PKW tworzą żołnierze jednostek 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.
 

Źródło: MON

***
 
12 października br. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał postanowienie w sprawie przedłużenia udziału Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Islamskiej Republice Afganistanu. Ta decyzja Prezydenta oznacza rozpoczęcie w praktyce redukcji polskiego zaangażowania w Afganistanie, zgodnie z przyjętą wcześniej strategią.
 
W dniu 25 września br. Rada Ministrów (RM) skierowała do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o przedłużenie misji PKW w Islamskiej Republice Afganistanu, przedłożony przez ministra obrony narodowej.
 
Wydane na tej podstawie postanowienie zakłada przedłużenie pobytu XII zmiany PKW Afganistan od 14 października 2012 r. do 13 kwietnia 2013 r. W tym okresie PKW będzie liczył do 1800 żołnierzy i pracowników wojska, co oznacza, że będzie on zmniejszony o 700 osób. Redukcja personelu wynika z uzgodnionej przez prezydenta i rząd strategii pt. Kierunki zaangażowania Polski w Afganistanie w latach 2011-2014 z września 2011 r. W odwodzie na terytorium RP pozostanie 200 żołnierzy i pracowników wojska z możliwością ich krótkotrwałego użycia w przypadku wystąpienia zagrożenia dla PKW. Liczbę i rodzaj uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego PKW określa etat zatwierdzony przez Szefa Sztabu Generalnego WP. XII zmiana PKW rozpoczyna dwuletni proces wycofywania SZ RP z Afganistanu i stopniowe przekazywanie pełnej odpowiedzialności za zarządzanie krajem i bezpieczeństwo afgańskim władzom i siłom bezpieczeństwa.