Rozpoczęcie wdrażania wniosków SPBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

18.01.2013

Rozpoczęcie wdrażania wniosków SPBN

O nowym, ponadresortowym, spojrzeniu na problematykę zabezpieczenia medycznego najpoważniejszych w państwie sytuacji kryzysowych dyskutowali uczestnicy dorocznej konferencji kwartalnika 'Lekarz Wojskowy' pt. „Zabezpieczenie medyczne sytuacji kryzysowych jako element strategii bezpieczeństwa narodowego”. Konferencja odbyła się 18 stycznia w Wojskowym Instytucie Medycznym. Uczestniczył w niej szef BBN minister Stanisław Koziej.

Organizatorzy przedstawili zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa narodowego, zasady współdziałania służb medycznych resortów mundurowych w sytuacjach kryzysowych i skupili się na problemach dotyczących przygotowania personelu medycznego do realizacji takich zadań.

Podczas konferencji wykład inauguracyjny wygłosił szef BBN minister Stanisław Koziej, który przedstawił informację dotyczącą wniosków i rekomendacji płynących ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego oraz potrzeb pełniejszego współdziałania i integrowania podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Szerokie spojrzenie na sprawy bezpieczeństwa narodowego postulowane jest we wnioskach i rekomendacjach zawartych w Raporcie Komisji Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. Dokument został opracowany w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, które na polecenie prezydenta Bronisława Komorowskiego przeprowadziło Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego.

W swoim wystąpienieu szef BBN mówił o integracji jako głównym przesłaniu wniosków i rekomendacji SPBN. Podkreślił, że konferencja jest doskonałym przykładem partnerstwa w poszukiwaniu sposobów implementacji w praktyce zintegrowanego podejścia do spraw bezpieczeństwa. - To pomost między rekomendacjami i ich wdrażaniem. Reagowanie w sytuacjach kryzysowych to jeden z podstawowych rodzajów operacji w sferze bezpieczeństwa, wymagających zintegrowanego działania. Zabezpieczenie medyczne takich operacji wymaga także zintegrowanego działania i przygotowania. - powiedział minister S. Koziej.

Podczas wystąpienia szef BBN omówił główne obszary analizy SPBN, scenariusze rozwoju środowiska bezpieczeństwa, opcje strategii operacyjnej, priorytety przygotowania SBN oraz rekomendacje SPBN - w tym dotyczące: integrowania podsystemu kierowania SBN,  profesjonalizacji podsystemów operacyjnych oraz powszechności przygotowań podsystemów wsparcia.

Minister S. Koziej podkreślił ponadto, że czeka na wnioski i rezultaty zorganizowanej przez WIM konferencji.

S. Koziej zwrócił też uwagę, że szpitale należące do MON i MSW nie są uwzględnione w wojewódzkich planach zarządzania kryzysowego. Taką informację, na podstawie analizy własnego zespołu, podał podczas konferencji dr Artur Kosowski z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zwrócił on też uwagę, że w wielu przypadkach, gdy już dochodzi od sytuacji kryzysowej, służba zdrowia MON i MSW jest proszona o wsparcie (może go udzielić za zgodą właściwego ministra).

Według przedstawiciela NFZ obecne przepisy dotyczące reagowania kryzysowego utrudniają udzielanie pomocy ludności cywilnej przez lekarzy w mundurach. Jeśli bowiem pojawią się oni w rejonie np. dotkniętym przez powódź jako zabezpieczenie medyczne grupy żołnierzy i jednocześnie zaczną udzielać pomocy cywilom, będą mieli problemy z wystawianiem recept i skierowań. "Przepisy w zakresie zarządzania kryzysowego nie uwzględniają takich zdarzeń szczególnych" - powiedział Kosowski.

Dyrektor WIM gen. bryg. Grzegorz Gielerak mówił z kolei, że optymalny model reagowania kryzysowego musi uwzględniać wykorzystanie wszystkich podmiotów posiadających wiedzę, doświadczenie oraz siły i środki konieczne do rozwiązywania sytuacji kryzysowej.

"System reagowania na zagrożenia w obszarze zdrowia publicznego ma do dyspozycji większość dostępnych narzędzi i środków. Nie jest tak, że musimy budować coś od podstaw. Musimy jedynie stworzyć nową organizację, nową strukturę, która pozwoli ten potencjał lepiej wykorzystać" - ocenił G. Gielerak. Jego zdaniem problemem są natomiast kwestie organizacji i zarządzania oraz stworzenie np. systemu symulacji i ćwiczeń.

Podczas konferencji odbył się telemost WIM-Afganistan, podczas którego dokonana została konsultacja pacjenta przebywającego w szpitalu polowym. Łaczenie to unikalna formuła wykorzystująca w pełni potencjał Wojskowego Instytutu Medycznego, a służąca poprawie jakości leczenia chorych w trakcie działań poza granicami kraju.


 

  • fot. MON
    fot. MON