Delegacja rezerwistów i weteranów w BBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

17.01.2013

Delegacja rezerwistów i weteranów w BBN

W czwartek 17 stycznia br. szef BBN minister Stanisław Koziej przyjął przedstawicieli Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP.

Na czele delegacji przybył gen. bryg. w st. spocz. Ryszard Żuchowski – prezes Federacji oraz jego zastępcy: płk w st. spocz. Stanisław Kalski – I wiceprezes ds. oficerów rezerwy i płk w st. spocz. Janusz Gazarkiewicz – wiceprezes ds. weteranów. Ze strony BBN w spotkaniu uczestniczyli także z Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN dyrektor Lech Konopka i Maciej Czulicki z Zespołu Promocji Obronności.

Dziękując za wsparcie jakiego BBN udzieliło przy organizacji odbywającego się w Warszawie 64. Kongresu Międzysojuszniczej Konfederacji Oficerów Rezerwy, prezes Ryszard Żuchowski wręczył ministrowi Stanisławowi Koziejowi i dyrektorowi Lechowi Konopce Honorowe Odznaki „Za Zasługi dla Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”.

Następnie goście poinformowali szefa BBN o bieżącej działalności Federacji oraz o planach na 2013 r. Na przełomie lipca i sierpnia członkowie Federacji wezmą udział w odbywającym się w czeskim Brnie 66. Letnim Kongresie Międzysojuszniczej Konfederacji Oficerów Rezerwy. We wrześniu Federacja planuje zorganizować konferencję nt. „Rola i znaczenie żołnierzy rezerwy w trwającym procesie fundamentalnych zmian w Siłach Zbrojnych (Profesjonalizacja i tworzenie Narodowych Sił Rezerwowych)”.

*** 

Federacja Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej  powstała w rezultacie dążeń Polski do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Członkostwo w Sojuszu wymagało posiadania jednej reprezentacji żołnierzy rezerwy w strukturach NATO. W Polsce działało kilkadziesiąt stowarzyszeń, których członkami byli żołnierze rezerwy ale każde z nich prowadziło działalność w oparciu o własny statut. Wymogi NATO w tym względzie były inne i dlatego dziesięć organizacji skupiających w swoich szeregach rezerwistów jak i weteranów SZ RP postanowiło powołać w 1998 roku wspólne przedstawicielstwo. W sierpniu 1999 r. na Kongresie Międzysojuszniczej Konfederacji Oficerów Rezerwy (CIOR) w Atenach, Federacja została przyjęta na jej rzeczywistego członka. W 2004 r. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Federacji wręczono Sztandar. Obecnie Federacja liczy ok. 40 tys. członków skupionych m.in. w następujących organizacjach i stowarzyszeniach:

  • Związek Żołnierzy Wojska Polskiego,
  • Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego,
  • Liga Obrony Kraju,
  • Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ,
  • Towarzystwo Wiedzy Obronnej,
  • Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP,
  • Związek Polskich Spadochroniarzy,
  • Stowarzyszenie Tradycji Polskiego Oręża,
  • Związek Żołnierzy Armii Krajowej;
  • Fundacja Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM,
  • Stowarzyszenie „Polski Klub Kawaleryjski”,
  • Stowarzyszenie Saperów Polskich,
  • Związek Strzelecki „Strzelec” – Org. Społ.-Wych.

***

Kongres Międzysojuszniczej Konfederacji Oficerów Rezerwy, Międzysojuszniczej Konfederacji Oficerów Rezerwy Służb Medycznych i Europejskiego Stowarzyszenia Podoficerów Rezerwy (CIOR, CIOMR, NRFC), afiliowanych przy NATO, odbywa się corocznie. Kongres jest najważniejszym przedsięwzięciem CIOR/CIOMR/NRFC organizowanym od 1948 roku, za każdym razem w innym państwie członkowskim. W 2010 r., 63. Kongres odbył się w Stavanger (Norwegia); w 2011 r., 64. Kongres odbył się w Warszawie (Polska); w 2012 r., 65. Kongres odbył się w Kopenhadze (Dania). Kongres przez zrzeszone federacje krajowe traktowany jest jako szczyt narodowych federacji i stowarzyszeń weteranów i rezerwistów. W spektrum uwagi znajdują się: podsumowane działań po ostatnim Kongresie i podjęcie uchwał dotyczących funkcjonowania na kolejny rok (posiedzenia, sesje robocze, warsztaty).