Szef BBN dla radiowej Trójki: Słabe i powolne mechanizmy reagowania społeczności międzynarodowej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

21.01.2013

Szef BBN dla radiowej Trójki: Słabe i powolne mechanizmy reagowania społeczności międzynarodowej

W piątek 18 stycznia br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej był gościem Beaty Michniewicz w Pulsie Trójki na antenie Polskiego Radia. Rozmowa poświęcona była kryzysowi w Mali oraz planowanej operacji szkoleniowej i wspierającej Unii Europejskiej. Poruszony został też temat reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.

Od dłuższego czasu mówimy w Unii Europejskiej o tym, że wyślemy do Mali misję szkoleniową, jednak cięgle nie udaje nam się tego zrealizować. To pokazuje jak powolne są mechanizmy reagowania społeczności międzynarodowej w tym obszarze - mówił szef BBN.

- Według Prezydenta potrzebne jest przyspieszenie reformy Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej, w tym ustanowienie jej strategicznych fundamentów - powiedział minister S. Koziej.  - W innym wypadku w stosunku do każdego zagrożenia będziemy się zastanawiać czy powinien to być obszar zaangażowania Unii czy nie. I za każdym razem będą się pojawiać pytania dlaczego Unia Europejska tak wolno reaguje - dodał.

Szef BBN stwierdził również, że w erze globalizacji w polskim interesie jest zapewnienie bezpieczenstwa obywatelom nie tylko na naszym terytorium. Dlatego też Polska musi uczestniczyć w międzynarodowym systemie reagowania. - Oczywiscie proporcjonalnie i stosownie do naszych potrzeb i interesów - podkreślił.

Uzasadniajac konieczność zreformowania systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP minister S. Koziej stwierdził, że w ciągu ostatnich lat powstała znaczna dysproporcja między wielkością sił zbrojnych, a liczbą struktur dowodzenia centralnego. Zmiana tej niekorzystnej dla funkcjonowania armii sytuacji jest jednym z celów reformy.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

 
{PLAYER:12858}