Z Mongolią o zacieśnianiu współpracy - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

23.01.2013

Z Mongolią o zacieśnianiu współpracy

W środę 23 stycznia br. wizytę w BBN złożył Danba Ganbat dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Mongolii. Obok rozmów o możliwych kierunkach współpracy, strony wymieniły się doświadczeniami dotyczącymi planowania strategicznego. W tym kontekście stronie mongolskiej przedstawione zostały doświadczenia z przeprowadzonego przez BBN Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

W rozmowach wzięli udział m.in. dyrektor Departamentu Analiz Strategicznych BBN Kazimierz Sikorski, rektor Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. Bogusław Pacek oraz przedstawiciel Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Obok wymiany doświadczeń strony z uznaniem odniosły się do aktywności międzynarodowej Ułan Bator na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy: Mongolia podpisała Indywidualny Program Partnerstwa i Współpracy z NATO (marzec 2012 r.), uzyskała członkostwo w OBWE (listopad 2012 r.) oraz przewodniczyła pracom Wspólnoty Demokracji, której Stały Sekretariat znajduje się w Warszawie.

Podczas rozmów zaznaczono, że oba państwa są liderami w swoich regionach pod względem dynamiki rozwoju gospodarczego. Wzrost PKB Mongolii w latach 2011-2012 należał do najwyższych na świecie. Graniczące z Rosją i Chinami państwo o powierzchni pięciokrotnie większej niż Polska coraz efektywniej wykorzystuje posiadane bogactwa mineralne, do których należą m.in. miedź, złoto, węgiel i metale ziem rzadkich.

***

Spotkanie w BBN odbyło się przy okazji wizyty prezydenta Mongolii Cachiagijna Elbegdorża w RP (20-22 stycznia br.) oraz stanowiło realizację zapisów „Memorandum o współpracy między BBN i Biurem Wykonawczym RBN Mongolii”, podpisanego 29 października 2012 r. w Warszawie przez sekretarzy RB Polski i Mongolii Stanisława Kozieja i Cagaandarijna Enchtuwszyna. W obecności prezydentów Polski i Mongolii 21 stycznia br. w Warszawie podpisano m.in. Umowę między Rządem RP a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie obronności. Po rozmowach B. Komorowski wyraził m.in. nadzieję na wzmocnienie współpracy politycznej i gospodarczej między obydwoma krajami.