Szef BBN w Polsat News o reformie systemu kierowania i dowodzenia SZ RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

04.02.2013

Szef BBN w Polsat News o reformie systemu kierowania i dowodzenia SZ RP

Reforma systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP była głównym tematem rozmowy ministra Stanisława Kozieja z redaktorem Jarosławem Gugałą 4 lutego br. w telewizji Polsat News.

Szef BBN stwierdził, że reformę dowodzenia należy traktować jako integralną część profesjonalizacji armii. Ma ona za zadanie m.in. dostosować struktury dowodzenia do armii zawodowej.

- Obecnie funkcjonujący system ukształtowany został w połowie lat dziewięćdziesiątych, istnieje więc potrzeba - o czym od dawna mówi prezydent Bronisław Komorowski - unowocześnienia go i dostosowania do współczesnych wymagań - powiedział S. Koziej.

Szef BBN zwrócił uwagę, że refoma m.in. ułatwi wspólne szkolenie wszystkich rodzajów wojsk (idea "joint") a także pozwoli przygotowywać się do funkcjonowania w czasie krysysu i wojny.

- Identyczne modele organizacji dowodzenia jak proponowany, z powodzeniem funkcjonują w Stanach Zjednoczonych oraz NATO, czyli w tych strukturach wojskowych, które mają najbogatsze doświadczenia praktyczne - powiedział szef BBN.

ZOBACZ ROZMOWĘ