Szef BBN dla radiowej Trójki o polityce USA oraz konflikcie w Syrii - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

21.03.2013

Szef BBN dla radiowej Trójki o polityce USA oraz konflikcie w Syrii

W czwartek 21 marca br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej był gościem red. Marcina Zaborskiego w Salonie politycznym Trójki. Rozmowa poświęcona była kwestii rezygnacji USA z budowy czwartego etapu amerykańskiej tarczy antyrakietowej oraz ewentualnej interwencji wojskowej w Syrii.

Szef BBN Stanisław Koziej powiedział, że sygnały, co do rezygnacji Amerykanów z 4 etapu budowy tarczy były Polsce przekazywane.

- Nie jesteśmy petentem ani klientem USA, jesteśmy sojusznikami USA w NATO - dodał.

Według gościa "Salonu politycznego Trójki" każde państwo samodzielnie podejmuje decyzje we własnym interesie. Jak mówił szef BBN czwarty etap to jest wyłącznie segment służący do osłony kontynentu amerykańskiego. - Czy mamy narzucać Amerykanom, jak mają chronić swój kontynent - pytał.

Według S. Kozieja dla Polski ważny jest trzeci etap budowy tarczy i gdyby Amerykanie z niego rezygnowali to stosunki polsko-amerykańskie zostałyby mocno nadszarpnięte.

Szef BBN powiedział również, że Polska bez mandatu ONZ nie będzie uczestniczyć w jakichkolwiek ewentualnych działaniach w Syrii.

Jak zauważył Polski nie stać na udział w dużych operacjach wojskowych, a ewentualna skala zaangażowania powinna być dopasowana do polskich możliwości. - Pamiętajmy, że końcowa faza wychodzenia z Afganistanie będzie bardzo absorbująca. W tym momencie jakieś większe zaangażowanie się gdzieś indziej byłoby zbyt ryzykowne - podkreślił.

Źródło: polskieradio.pl

POSŁUCHAJ ROZMOWY

 

{PLAYER:13227}