Minister Siemoniak w Senacie o brygadzie litewsko-polsko-ukraińskiej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

26.03.2013

Minister Siemoniak w Senacie o brygadzie litewsko-polsko-ukraińskiej

"Liczymy na to, że znajdziemy w parlamentach poparcie dla idei współpracy regionalnej. To przedsięwzięcie to wyraz takiej współpracy - naszym zdaniem jest to bardzo perspektywiczne" - powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas obrad parlamentarzystów Polski, Litwy i Ukrainy w Senacie RP, odnosząc się do przyszłości wspólnej litewsko-polsko-ukraińskiej jednostki.

  • foto: mon.gov.pl
    foto: mon.gov.pl
  • foto: mon.gov.pl
    foto: mon.gov.pl
  • foto: mon.gov.pl
    foto: mon.gov.pl

"Chcielibyśmy, aby ta jednostka przedstawiała realną wartość bojową, dlatego natychmiast po podpisaniu umowy przystąpimy do prac nad porozumieniem technicznym oraz do szkolenia pododdziałów"- dodał szef resortu obrony.

W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel szefa BBN - zastępca dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Czesław Juźwik.

Zgodnie z tendencjami wskazującymi, że współpraca międzynarodowa jest najwłaściwszą i najbardziej ekonomiczną drogą wykorzystania potencjału bojowego w praktyce (misje), sformowanie jednostki o międzynarodowym składzie i charakterze jest jak najbardziej właściwe i perspektywiczne. Odpowiedzią na taką potrzebę była decyzja podjęta 14 czerwca 2007 r. w Brukseli przez ministrów obrony Litwy, Polski i Ukrainy o utworzeniu litewsko-polsko-ukraińskiego batalionu, zaś jesienią 2008 r. zadecydowano o wzmocnieniu potencjału bojowego tworzonej jednostki do poziomu brygady.

Współpraca zaangażowanych w projekt państw przyniosła wymierne efekty - "Do tej pory uzgodniliśmy z Litwą i Ukrainą koncepcję funkcjonowania brygady, zapisy wykazu wymaganych sił, w tym dowództwa i sztabu oraz koncepcje zabezpieczenia logistycznego, systemu rozpoznania, systemów łączności i dowodzenia, ćwiczeń i szkoleń, użycia wielonarodowej policji wojskowej i ochrony przeciwpożarowej" - powiedział minister Siemoniak. W najbliższym czasie zostanie ostatecznie uzgodniona i podpisana "Umowa między Rządem Republiki Litewskiej, Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinetem Ministrów Ukrainy dotycząca utworzenia wspólnej jednostki wojskowej" - dodał Tomasz Siemoniak.

Zgodnie z planami - jesienią br. powinny rozpocząć się szkolenia i ćwiczenia brygady, w tym ćwiczenie certyfikujące. W myśl przyjętych ustaleń, narodowe komponenty brygady będą stacjonowały na terytoriach swoich państw. Nadzór nad funkcjonowaniem brygady będzie pełnić Grupa Koordynacyjna utworzona z ekspertów resortów obrony państw uczestniczących. Szkolenie i przygotowanie narodowych komponentów do operacji będzie pozostawać w odpowiedzialności narodowej. Koordynacja szkolenia i przygotowań do operacji będzie należała do strony polskiej. Komponenty brygady będą podlegały narodowej certyfikacji.

Odnosząc się do kwestii obsadzenia stanowisk minister Siemoniak powiedział, że "stanowiska dowódcy brygady, jego zastępcy i szefa sztabu rotowane będą co dwa lata, a podział stanowisk w sztabie brygady odpowiadać będzie wkładowi państw w strukturę sił brygady". Jak podkreślił szef MON"Szczegóły etatu ustalone zostaną w drodze negocjacji". Wysokość wkładu finansowego każdej ze stron uzależniona będzie od procentowego udziału stanu osobowego poszczególnych państw w całości obsady etatowej dowództwa brygady.

 

SIŁY BRYGADY

  • POLSKA: Z dniem 1 lipca 2011 r. na bazie 3. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie zostało utworzone dowództwo części polskiej LITPOLUKRBRIG wraz z batalionem dowodzenia. Od II kwartału 2012 r. brygada jest gotowa do przyjęcia w swoje struktury żołnierzy ukraińskich i litewskich.
  • LITWA: Wydzielenie do dowództwa brygady 3-5 oficerów w zależności od tego, kto przejmuje dowodzenie brygadą w ramach rotacji, a także batalionu zmechanizowanego, w tym plutonu rozpoznawczego - razem ok. 600 żołnierzy. Ponadto plutonu przeciwlotniczego do składu dywizjonu przeciwlotniczego - 30 żołnierzy. Strona litewska deklaruje również gotowość wydzielenia 9 żołnierzy do grupy współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC).
  • UKRAINA: 18 oficerów do dowództwa brygady. Ponadto batalion aeromobilny z możliwościami (zdolnościami) zbliżonymi do batalionu zmotoryzowanego wyposażonego w transportery BTR, w tym pluton rozpoznania (14 żołnierzy) - razem 298 żołnierzy; kompanię saperów do składu batalionu inżynieryjnego (33 żołnierzy); element rozpoznania do plutonu chemicznego (9 żołnierzy); kompanię zaopatrzenia (45 żołnierzy) oraz kompanię remontową (55 żołnierzy) do batalionu logistycznego. Ukraina zadeklarowała również gotowość wydzielenia 16 żołnierzy do grupy działań psychologicznych (PSYOPS); wielonarodowej policji wojskowej (MP) - 32 żołnierzy; dywizjonu artylerii baterii 122 mm haubic artylerii ciągnionej - 45 żołnierzy.

 
Strony LITPOLUKRBRIG rozważają możliwość oddelegowania dodatkowych komponentów do składu brygady.