Szef BBN na dorocznej odprawie attache obrony - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

26.03.2013

Szef BBN na dorocznej odprawie attache obrony

"Polską racją stanu jest niedopuszczenie do powstania w naszej części Europy szarej strefy międzynarodowego bezpieczeństwa" – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej podczas spotkania z korpusem attache obrony, jakie odbyło się we wtorek 26 marca br.

Podczas spotkania minister Stanisław Koziej rozmawiał z oficerami reprezentującymi siły zbrojne przy polskich placówkach dyplomatycznych o strategicznych wyzwaniach, przed jakimi stoi obecnie Polska, ale i osiągnięciach polskiej myśli o bezpieczeństwie, którymi możemy pochwalić się na arenie międzynarodowej.

Według szefa BBN w naszym głębokim interesie jest, aby struktury zewnętrze, na których opieramy swoje bezpieczeństwo – takie jak NATO czy Unia Europejska – były możliwie spójne, zintegrowane. Polska nie może dopuścić do sytuacji, w której z podmiotu, stałaby się przedmiotem dyskusji o bezpieczeństwie międzynarodowym. Dlatego też naszym celem powinno być działanie na rzecz zacieśniania relacji zarówno w wymiarze europejskim, jak i transatlantyckim. 

W kontekście przenoszenia strategicznego zainteresowania Stanów Zjednoczonych z Europy w rejon Azji i Pacyfiku minister S. Koziej zaznaczył, że wspólnota europejska powinna teraz ze szczególną uwagą podejść do kwestii bezpieczeństwa. Nie wolno nam powtorzyć historii XX wieku, kiedy Europa bez jedności z USA i będąca areną wolnej gry interesów mocarstw europejskich doprowadziła do dwóch największych katastrof w dziejach ludzkości, jakimi były I i II wojna światowa. Remedium na to ryzyko jest uniknięcie wolnej gry sił poprzez wzmacnianie procesów integracyjnych.

Szef BBN zaznaczył także, że dla Polski równie istotne co wzmacnianie więzi z naszymi sojusznikami, jest prowadzenie dialogu z państwami, z którymi mamy rozbieżne interesy w obszarze bezpieczeństwa.

Dziedziną, w której Polska może pochwalić się szczególnymi osiągnięciami, jest według szefa BBN świeże i nowatorskie na tle wielu innych państw podejście do myślenia o bezpieczeństwie. Przykładami tego są zakończony w zeszłym roku Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego, a także planowane na kwiecień wydanie pierwszej w historii Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego RP.

Szef BBN zaznaczył, że przedsięwzięcia te wpisują się w ewolucję myślenia o współczesnym bezpieczeństwie. Polega ona przede wszystkim na traktowaniu bezpieczeństwa narodowego w sposób zintegrowany, scalający obszar obronny, ochronny, społeczny i gospodarczy, a także świadomości zastępowania klasycznych militarnych zagrożeń dla państwa, przez zagrożenia o charakterze aterytorialnym, które nie wiążą się z zajmowaniem terytorium.