Wizyta delegacji macedońskiej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Wizyta delegacji macedońskiej

od 12 do 14 sierpnia 2002 roku przebywała w Warszawie na zaproszenia szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marka M. Siwca delegacja Republiki Macedonii. Delegacji przewodniczył doradca Prezydenta Macedonii ds. Bezpieczeństwa Narodowego Stevo Pendarovski. W składzie delegacji byli również zastępca szefa Sztabu Generalnego Armii Macedońskiej oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W trakcie wizyty odbyto szereg spotkań i dyskusji, podczas których omówione zostały zagadnienia związane z planowaną II turą rozszerzenia NATO. Macedonia oczekuje, że na planowanym na listopad 2002 roku szczycie NATO w Pradze otrzyma zaproszenie do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Macedonia przeprowadza intensywne reformy gospodarcze i wojskowe, co w połączeniu z jej ważnym położeniem geostrategicznym na Bałkanach stanowi ważny atut w stosunkach tego państwa z Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego.

W czasie trzydniowego pobytu goście zapoznali się z doświadczeniami Polski w drodze do integracji z NATO.

W pierwszym dniu wizyty zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. bryg. Tadeusz Bałachowicz przedstawił gościom prezentację nt.: "Polska w NATO - wpływ na funkcjonowanie państwa" . Po prezentacji odbyła się dyskusja dotycząca "Doświadczeń administracji prezydenckiej w zakresie uzyskiwania członkostwa w NATO".

W trakcie spotkania omówione zostały polskie doświadczenia wynikające z procesu przystąpienia, a następnie członkostwa Polski w NATO. Gen. T. Bałachowicz zwrócił uwagę na konsensus polityczny, jakim była zgoda najważniejszych partii politycznych na przystąpienie Polski do NATO. Generał podkreślił również wysokie poparcie polskiej opinii społecznej dla członkostwa naszego kraju w Sojuszu, co było efektem m.in. rzetelnej polityki informacyjnej prowadzonej w mediach.

Generał T. Bałachowicz powiedział, że uzyskanie członkostwa Polski w NATO jest m.in. efektem dobrej koordynacji pracy polskich instytucji państwowych, w tym ambasad w państwach członkowskich Sojuszu. Poinformował o wysiłkach czynionych przez polski personel dyplomatyczny oraz o lobbyingu wywieranym na parlamenty państw, które przygotowywały się do ratyfikacji rozszerzenia NATO o nowe kraje. Nieocenioną pomocą w tym względzie wykazała się Polonia amerykańska.

W kolejnych dniach goście odbyli dyskusje:

  • w Ministerstwie Obrony Narodowej z min. Andrzejem Towpikiem nt. procesu integracji Polski z NATO, w tym uwarunkowań politycznych, ekonomicznych i społecznych;

  • z zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Lechem Konopką nt. uwarunkowań funkcjonowania sztabów i wojsk w strukturach sojuszniczych, udziału kontyngentów wojskowych w operacjach wojskowych oraz reformy systemu obronnego RP;

  • w szefem Wojskowych Służb Informacyjnych gen. bryg. Markiem Dukaczewskim nt. funkcjonowania służb specjalnych RP oraz uwarunkowań związanych z członkostwem w NATO;

  • z komendantem Straży Granicznej gen. bryg. Józefem Klimowiczem nt. roli Straży Granicznej w procesie integracji Polski z NATO i UE;

  • w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z dyrektorem Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Panią Joanną Stępińską nt. doświadczeń MSZ z procesu akcesyjnego RP do NATO.

Rezultatem wizyty ma być uruchomienie w Macedonii mechanizmów i procedur, które doprowadzą do przygotowania projektów umów dwu- i wielostronnych, dotyczących współpracy wojskowej i resortowej, a także przygotowania resortowych grup eksperckich gotowych do współpracy z odpowiednimi instytucjami w Polsce.

Zaproponowano również przygotowanie projektu protokołu o wzajemnej współpracy Biur Bezpieczeństwa Narodowego Polski i Macedonii, który dawałby podstawę do regularnych kontaktów.

Na zakończenie wizyty, doradca Prezydenta Macedonii ds. Bezpieczeństwa Narodowego Stevo Pendarovski stwierdził, iż mając na uwadze, że NATO nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie II tury rozszerzenia, Macedonia - jako kraj kandydacki, będzie realizowała cele i standardy przybliżające ją do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej i oczekuje polskiego poparcia na arenie międzynarodowej w jej staraniach.