Szef BBN w TOK FM: Kryzys wokół Korei Płn. pośrednio dotyczy także Polski - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

04.04.2013

Szef BBN w TOK FM: Kryzys wokół Korei Płn. pośrednio dotyczy także Polski

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej 4 kwietnia br. na antenie radia TOK FM rozmawiał z redaktorem Pawłem Sulikiem o sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

Według szefa BBN Korea Płn. chce się pokazać światu jako mocarstwo nuklearne. Jest to pewna zmiana jakościowa względem poprzednich eskalani napięcia w regionie. Dziś Korea Płn. szantażuje Koreę Południową oraz USA za pomocą środków nuklearnych, które jak deklaruje - posiada. Nie zaś, jak dotychczas, za pomocą broni konwencjonalnej. Stąd też zdecydowana reakcja Stanów Zjednoczonych polegająca m.in. na wysłaniu w rejon okrętów przeciwrakietowych, stanowiących bardzo ważny instrument osłony przez takim szantażem. 

Jak zauważa minister S. Koziej kolejnym powodem zaostrzania północnokoreańskiej retoryki może być chęć pokazania się nowego przywódcy KRLD Kim Dzong Una, jako silnego i zdolnego do radykalnych działań. 

Szef BBN stwierdził również, że zaatakowanie przez Koreę Płn. terytorium Stanów Zjednoczonych, byłoby równoznaczne z zaatakowaniem terytorium NATO. Tym samym USA mogłoby się zwrócić do członków Sojuszu, odwołując sie do artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. Polska w tej sytuacji stałaby się nijako stroną konfliktu.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

 

{PLAYER:13292}