Szef BBN w TVN24 o możliwych scenariuszach zakończenia kryzysu koreańskiego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

06.04.2013

Szef BBN w TVN24 o możliwych scenariuszach zakończenia kryzysu koreańskiego

Minister Stanisław Koziej w sobotę 6 kwietnia był gościem programu Horyzont w telewizji TVN24. Rozmowa z red. Maciejem Wierzyńskim dotyczyła obecnej sytuacji na Półwyspie Koreańskim. W jej trakcie szef BBN przedstawił m.in. ewentualne scenariusze zakończenia kryzysu.

Według szefa BBN Korea Płn. stoi teraz przed dylematem, w jaki sposób zarządzać konfliktem z USA i Koreą Płd. przed zbliżającym się świętem rocznicy urodzin założyciela Korei Płn. Kim Ir Sena, przypadającym 15 kwietnia. Minister S. Koziej stwierdził, że KRLD w dniu święta może na użytek propagandowy ogłosić swoje zwycięstwo i tym samym zakończyć okres narastania napięcia. 

Innym możliwym terminem osłabienia wojennej retoryki Korei Płn. może być moment zakończenia przez USA oraz Koreę Płd. wspólnych ćwiczeń wojskowych, interpretowanych przez północnokoreański reżim, jako stanowiących dla niego zagrożenie.

Na zakończenie rozmowy szef BBN stwierdził, że obecny „podnuklearny” kryzys jest najbardziej intensywny z dotychczasowych kryzysów koreańskich. Dlatego też należy brać pod uwagę możliwość dojścia do nieprzewidzianego incydentu, który zwiększyłby zagrożenie konfliktem.

ZOBACZ ROZMOWĘ

{PLAYER:13297}