Szef BBN w radiowej Jedynce o politycznych korzyściach posiadania obrony przeciwrakietowej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

12.04.2013

Szef BBN w radiowej Jedynce o politycznych korzyściach posiadania obrony przeciwrakietowej

"Planujemy wyposażenie polskich sił zbrojnych w środki do zwalczania rakiet" - powiedział szef BBN minister Stanisław Koziej, odnosząc się do podpisania przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy dot. finansowania budowy systemu obrony przeciwrakietowej. Szef BBN w piątek 12 kwietnia br. w programie "Więcej Świata" na antenie radiowej Jedynki był gościem red. Michała Żakowskiego.

Podczas rozmowy szef BBN wyjaśniał słuchaczom dlaczego rozwijanie zdolności przeciwrakietowych zostało uznane postanowieniem Prezydenta RP za priorytet modernizacyjny polskiej armii: - Dziś rakiety są głównym nosicielem siły uderzeniowej. Bez możliwości walki z rakietami, wojsko na współczesnym polu walki byłoby nieprzydatne. Wojsko bez takich zdolności jest ułomnym instrumentem zapewniania bezpieczeństwa Państwa. 

Minister Koziej mówił także, że ideą projektu jest stworzenie systemu mobilnego - który oprócz możliwości obrony wyznaczonych obszarów bądź obiektów na terytorium Polski, będzie w razie konieczności zdolny do osłaniania naszych kontyngentów wojskowych działających za granicami.

Poruszono również wymiar polityczny posiadania przez Polskę zdolności walki z rakietami. - Niestety w dzisiejszym świecie szantaż rakietowy jest jednym ze sposobów prowadzenia polityki - powiedział szef BBN. - Słyszymy nieraz, jak niektórzy mówią o rozmieszczeniu bądź wycelowaniu rakiet w dane terytorium. Państwa, które posiadają środki rakietowe takimi metodami się posługują. Według szefa BBN w tym kontekście budowa polskiego systemu obronnego jest szczególnie ważna, ponieważ da nam możliwość ochrony przed szantażami i tym samym prowadzenia własnej niezależnej polityki. 

Odpowiadając na pytanie czy polskie plany budowy obrony przeciwrakietowej są konsultowana z Rosją bądź NATO, szef BBN zaznaczył, że: z Rosją nie musimy niczego konsultować bo nie jesteśmy z nimi w sojuszu. Natomiast uwzględniamy integrację naszego systemu z systemem NATO. Polska budując swój własny system jest też nijako promotorem powstania systemu ogólnonatowskiego. 

W trakcie rozmowy poruszono również tematy gwarancji obronnych NATO, wynikających z 5 artykułu Traktatu Waszyngtońskiego oraz sytuacji na Półwyspie Koreańskim. 

 

POSŁUCHAJ ROZMOWY

 

{PLAYER:13364}