Szef BBN w Polsat News: budowa systemu obrony przeciwrakietowej otwiera szansę przed polskim przemysłem - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

12.04.2013

Szef BBN w Polsat News: budowa systemu obrony przeciwrakietowej otwiera szansę przed polskim przemysłem

O systemie obrony przeciwrakietowej oraz o podpisanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawie zapewniającej środki na jego budowę mówił szef BBN Stanisław Koziej na antenie Polsat News w piątek 12 kwietnia br.

 - Według planów Ministerstwa Obrony Narodowej od 2017 r. powinny wchodzić na wyposażenie pierwsze pakiety przeciwrakietowe. Do 2024 roku przewidujemy zakup łącznie 6 baterii przeciwrakietowych - powiedział szef BBN w rozmowie z redaktorem Dariuszem Ociepą. Według S. Kozieja sprawą otwartą jest czy w kolejnej dekadzie dobudowywane będą kolejne segmenty.  

Szef BBN zaznaczył, że ustanowiony z inicjatywy prezydenta program finansowania dotyczy całości obrony powietrznej - czyli obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej. Jak jednak dodał - Dziś mamy pewne zdolności walki z samolotami, natomiast walki z rakietami nie.
 
Dyskutowano również o przybliżonych kosztach realizacji programu. Według szefa BBN - minimum 12 miliardów złotych, o jakich mówimy w kontekście 10 lat, dotyczy segmentu przeciwrakietowego. Całość środków na obronę powietrzną, przy optymistycznych prognozach, może wynosić ok. 30 mld.
 
Pytany o udział polskiego przemysłu w realizacji programu S. Koziej mówił: - przed firmami otwiera się ogromna szansa włączenia w mechanizm stabilnego finansowania programu. Dodał jednocześnie, że polski przemysł nie jest dziś w stanie samodzielnie wyprodukować przeciwrakiet - musi się to odbywać w kooperacji z innymi firmami. - W założeniach przetargowych zakładamy, że jeżeli będą uczestniczyć w nich zagraniczne firmy, to będziemy preferować te, które zagwarantują największy udział polskiego przemysłu i produkcję na terytorium Polski - zakończył szef BBN. 
 
ZOBACZ PROGRAM
{PLAYER:13365}