Kolejny krok w obszarze wdrażania rezultatów SPBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

23.04.2013

Kolejny krok w obszarze wdrażania rezultatów SPBN

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podczas narady poświęconej priorytetom edukacji, kształcenia, badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz bezpieczeństwa narodowego, spotkał się z przedstawicielami struktur rządowych, samorządowych, pozarządowych oraz uczelni publicznych i niepublicznych.

Narada, która odbyła się 23 kwietnia, była kolejną z serii spotkań, organizowanych przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), związanych z wdrażaniem wniosków i rekomendacji Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego (SPBN), przyjętych przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego 8 listopada 2012 r.

Celem narady było zainicjowanie przez ministra Stanisława Kozieja współpracy wszystkich zainteresowanych instytucji mogących uczestniczyć w realizacji i wdrażaniu rekomendacji poświęconych edukacji, kształceniu, badaniom naukowym i pracom rozwojowym w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego.

Naradę rozpoczął minister Stanisław Koziej, który scharakteryzował cel SPBN oraz jego główne obszary problemowe. W ramach ogólnego podsumowania wyników SPBN zwrócił uwagę na organizacyjne i prawne rekomendacje odnoszące się do problematyki narady, a także na  znaczenie współpracy zainteresowanych instytucji w procesie wdrażania tych rekomendacji. Jednocześnie zachęcił do dyskusji i wypracowania stosownych wniosków oraz propozycji konkretnych działań.

W dalszej części narady dyrektor Departamentu Analiz Strategicznych BBN Kazimierz Sikorski omówił rezultaty SPBN w kontekście diagnozy i rekomendacji odnoszących się do edukacji, kształcenia, badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego. Przedstawił również propozycję dwuetapowej współpracy z poszczególnymi instytucjami, polegającą na zidentyfikowaniu możliwych kierunków i zakresu wdrażania rekomendacji odpowiedzialnych za ten proces instytucji oraz na wypracowaniu szczegółowych propozycji wdrażania rekomendacji na podstawie zaakceptowanego planu działań.

Dyrektor K. Sikorski zwrócił uwagę między innymi na konieczność podniesienia rangi edukacji dla bezpieczeństwa oraz na potrzebę utworzenia ponadresortowego ośrodka akademickiego – Akademii Bezpieczeństwa Narodowego, zajmującego się kształceniem w obszarze bezpieczeństwa zintegrowanego. Zaakcentował również potrzebę modyfikacji istniejących rozwiązań, dotyczących badań naukowych i prac rozwojowych „na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa”.

W czasie dyskusji uczestnicy narady odnieśli się do poszczególnych rekomendacji i propozycji współpracy. Zaprezentowali szereg interesujących uwag i spostrzeżeń. 

Narada stała się cennym źródłem wymiany poglądów w obszarach edukacji, kształcenia oraz badań naukowych i prac rozwojowych w gronie osób reprezentujących około trzydzieści różnych instytucji. Przebieg dyskusji pokazał z jednej strony obecne wysiłki na rzecz kształtowania bezpieczeństwa, z drugiej zaś potrzebę usprawniania tej działalności. Uzgodniono, że dyskusja dotycząca tych obszarów będzie kontynuowana.