Szef BBN dla Polskiego Radia: Traktujemy bezpieczeństwo bardzo szeroko - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.05.2013

Szef BBN dla Polskiego Radia: Traktujemy bezpieczeństwo bardzo szeroko

W piątek 24 maja br., przed oficjalną publikacją Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego RP, szef BBN minister Stanisław Koziej był gościem Kamili Terpiał-Szubartowicz w Sygnałach Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Sensem Białej Księgi jest danie decydentom podstaw do podejmowania realistycznych decyzji - to nie może być materiał propagandowy. W Białej Księdze zwracamy uwagę, że praktycznie w każdej dziedzinie bezpieczeńtwa są rzeczy, które wymagają poprawy - mówił minister Koziej, zaznaczając, że w publikacji bezpieczeństwo potraktowane jest bardzo szeroko, a obronność jest tylko jednym z jego elementów. 

Biała Księga zawiera wnioski z prowadzonego przez dwa lata Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. Natomiast decyzje, które są dziś podejmowane, są reakcją na zidentyfikowane w toku prac nad przeglądem słabe punkty naszego bezpieczeństwa - powiedział szef BBN. Według ministra Kozieja jedną z takich zmian jest porzucenie polityki koncentrowania się przez Polskę na zdolnościach ekspedycyjnych. - Dziś prezydent Bronisław Komorowski dokonuje zwrotu strategicznego w kierunku koncentrowania sie na zdolnościach obrobnnych. W pierwszej kolejnosci są zadania konstytucyjne obrony własnego terytorium, a dopiero w kolejej, udział w misjach zagranicznych. 

Podczas rozmowy szef BBN mówił również o reformie Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, odnosząc się do zastrzeżeń niektórych środowisk politycznych co do rzekomej niekonstytucyjności zmian.  - Są opinie konstytucjonalistów, że zmiany są zgodne z konstytucją. Poza tym hasłem w pracach na przykład podkomisji sejmowej żadne merytoryczne argumenty ze strony przeciwników nie padają. Traktuję to raczej jako, niestety, grę partyjną, która nie powinna się odbywać w dziedzinie bezpieczeństwa, obronności, sił zbrojnych - mówił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY 

 

{PLAYER:13668}