Szef BBN w TVP Info o Białej Księdze i konieczności upowszechniania wiedzy o bezpieczeństwie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.05.2013

Szef BBN w TVP Info o Białej Księdze i konieczności upowszechniania wiedzy o bezpieczeństwie

W piątek 24 maja br. minister Stanisław Koziej był gościem w Poranku TVP Info. W czasie rozmowy z red. Piotrem Chęcińskim szef BBN mówił o bezpieczeństwie narodowym w kontekście wydanej właśnie po raz pierwszy w Polsce Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego RP.

- Najbardziej generalnym wnioskiem znajdującym się w Białej Księdze jest to, że chociaż nie mamy twardych zagrożeń, takich abyśmy musieli obawiać się o swoją egzystencję, to jednak bezpieczeństwo jest kategorią, o którą musimy ciągle zabiegać. Powinny za to odpowiadać nie tylko władze, ale i każdy pojedyńczy obywatel w swoim własnym interesie - mówił minister Koziej. W tym kontekście szef BBN stwierdził, że jedną z podstawowych rekomendacji Białej Księgi jest konieczność upowszechniania wiedzy o bezpieczeństwie i krzewienia świadomości społecznej w tej dziedzinie. Świadomość taka jest niezbędnym wsparciem dla władz, aby te mogły podejmować perspektywiczne i długofalowe decyzje związane z zapewnianiem bezpieczeństwa. Promowanie wiedzy jest też konieczne, nie tylko po to, aby obywatel umiał samodzielnie reagować na zagrożenia, ale też po to, by umiał wspierać instytucje bezpośrednio odpowiedzialne za bezpieczeństwo. 

ZOBACZ ROZMOWĘ

 

{PLAYER:13669}