Szef BBN w Polsat News: "Zależy nam, aby stworzyć możliwość publicznej dyskusji o sprawach bezpieczeństwa" - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.05.2013

Szef BBN w Polsat News: "Zależy nam, aby stworzyć możliwość publicznej dyskusji o sprawach bezpieczeństwa"

Minister Stanisław Koziej w piątek 24 maja br. w "Gościu" Wydarzeń Polsat News rozmawiał z red. Radosławem Gugałą na temat wydanej przez BBN Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego RP.

Białą Księgę adresujemy do wszystkich instytucji państwa, organizacji pozarządowych, środowisk akademickich, ale też do każdego pojedynczego obywatela. Dziś rozesłaliśmy jej wersję elektroniczną do samorządów i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Chcemy, aby dotarła ona pod "elektroniczne strzechy" - mówił szef BBN podkreślając, że intencją jej wydania było również stworzenie warunków do publicznej dyskusji o bezpieczeństwie.

Odpowiadając na pytanie o dzisiejsze zagrożenia, minister Koziej stwierdził, że z zakończonego w zeszłym roku Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego - którego jednym z efektów jest Biała Księga - wynika, że chociaż dziś nie grozi nam wojna, to powinniśmy poważnie podchodzić np. do zagrożeń w cyberprzestrzeni. 

Szef BBN odniósł się również do przedstawionej w Białej Księdze roli społecznego wymiaru bezpieczeństwa, mówiąc że we współczesnych demokracjach, same struktury państwa odpowiedzialne za bezpieczeństwo muszą korzystać ze wsparcia społeczeństwa, organizacji pozarządowych. Dobrym przykładem takiego działania jest organizacja Przystanku Woodstock, gdzie organizatorzy sami inicjowali formy zabezpieczenia wydarzenia i jednocześnie współpracowali z odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo służbami. - To przykład efektu synergii, który mądrze zagospodarowany może być wykorzystywany do wzmacniania systemu bezpieczeństwa - powiedział minister Koziej.  

W dalszej części rozmowy poruszono m.in. kwestie bezpieczeństwa ekonomicznego, zagrożeń terrorystycznych oraz gwarancji sojuszniczych. 

POSŁUCHAJ ROZMOWY

 

{PLAYER:13676}