Komandosi pod Wawelem - Święto Wojsk Specjalnych - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

25.05.2013

Komandosi pod Wawelem - Święto Wojsk Specjalnych

Po raz pierwszy w sześcioletniej historii polskich Wojsk Specjalnych jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych operatorzy świętowali wspólnie poza murami swoich jednostek. 25 maja na Bulwarach Wiślanych w Krakowie komandosi pokazali na żywo jak działają na wodzie, lądzie i w powietrzu.

Sobotnie obchody święta „specjalsów” rozpoczęły się uroczystą zbiórką na placu Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie. Żołnierze oraz pracownicy wojska otrzymali odznaczenia i medale. Wśród gości, którzy tego przybyli do Krakowa dnia znaleźli się m.in.: podsekretarz stanu do spraw polityki obronnej MON Robert Kupiecki, dyrektor generalny Ministerstwa Obrony Narodowej Piotr Lis, dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jacek Olbrycht, zastępca dowódcy Sojuszniczego Dowództwa do spraw Transformacji NATO generał Mieczysław Bieniek, dowódca Sił Specjalnych NATO w Europie gen. broni Frank Kisner, szef Inspektoratu Wsparcia SZ RP gen. dyw. Zbigniew Tłok-Kossowski oraz dowódca Operacji Specjalnych Sił Powietrznych USA gen. bryg. Marshall Webb.

W czasie uroczystości oczytano list, jaki z okazji święta przesłał dla „specjalsów” sekretarz stanu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej. – Nasz kraj, będąc członkiem NATO, podejmuje przedsięwzięcia na rzecz pokoju w Europie i na świecie. Sojusznicy postrzegają nas, jako partnera lojalnego, Nie jest żadną tajemnicą, że w ten dobry wizerunek wpisują się Wojska Specjalne, które przynoszą nam chlubę i prestiż. Jako szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wspierający Prezydenta RP Zwierzchnika Sił Zbrojnych, zapewniam Was, że Pan Prezydent jest rad z Waszych sukcesów i osiągnięć. Ceni Waszą odwagę, wyszkolenie, kompetencje i stałą gotowość do realizacji zadań. Pan Prezydent wie, że gdzie pojawią się nasi „specjalsi”, cele zostają osiągnięte – napisał minister Koziej.

- Polskie Wojska Specjalne dysponują dzisiaj znaczącym potencjałem. Nasze jednostki Grom, Komandosi, Formoza, Agat oraz Nil to nasza duma. Chcemy aby rozwijały się i zdobywały nowe zdolności do prowadzenia pełnego spektrum operacji specjalnych w każdym środowisku - powiedział dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong. - Dowództwo Wojsk Specjalnych, osiąga dziś  gotowość operacyjną do dowodzenia wielonarodowym komponentem sił specjalnych w ramach sojuszniczej operacji specjalnej NATO. Nasze zespoły zadaniowe sił specjalnych doskonale sobie radzą w działaniach bojowych w ramach operacji ISAF w Afganistanie, co jest najlepszym dowodem na to, że funkcjonujący system dowodzenia i szkolenia Wojsk Specjalnych jest sprawny i efektywny - podkreślił gen. bryg. Patalong.

Pod adresem komandosów padły również ciepłe słowa od zaproszonych na uroczystość gości. – Wasze działania cechuje skrytość, a was samych niezwykła skromność. Żeby nigdy nie zabrakło wam żołnierskiego szczęścia - powiedział minister Kupiecki.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystej zbiórki rozpoczął się pokaz działania wybranych elementów taktyki wojsk specjalnych, który rozpoczął przelot ośmiu samolotów PZL 130 Orlik z zespołu akrobacyjnego Sił Powietrznych. Następnie operatorzy ze wszystkich jednostek specjalnych: Formozy, Jednostki Wojskowej Komandosów, Agatu, Gromu i Nila pokazali kunszt swoich wojskowych umiejętności. Działania komandosów wspierał z powietrza śmigłowiec Mi – 17 z 7. eskadry działań specjalnych stacjonującej na co dzień w Powidzu. Podczas pokazu zaprezentowano m.in. przelatujące na małej wysokości podstawowe samoloty transportowe, będące na wyposażeniu Sił Powietrznych
(C-130 HERCULES, CASA-295M, M-28), desant skoczków spadochronowych do Wisły i podjęcie ich przy wykorzystaniu łodzi operacyjnych, przerzut sekcji działań specjalnych, płetwonurków, abordaż z wody i powietrza na barkę oraz wykonanie akcji bezpośredniej na obiekt z lądu, wody i powietrza. Dynamiczną część pokazu zakończyło podebranie komandosów z Lublińca przez śmigłowiec Mi -17 w niezwykle widowiskowy sposób „na winogrono” oraz przepłynięcie łodzi operacyjnych ZODIAC z jednostki Formoza.

Po pokazie w rejonie Wzgórza Wawelskiego publiczność mogła także zobaczyć sprzęt, jakim posługują się żołnierze jednostek specjalnych. Na stoiskach promocyjnych  zaprezentowano m.in. broń snajperską, sprzęt termowizyjny i noktowizyjny, pojazdy specjalne, środki pływające, sprzęt nurkowy i spadochronowy.

Zmagania komandosów obejrzało, według rachunków służb porządkowych, kilka tysięcy widzów, wśród których byli mieszkańcy miasta, turyści i cudzoziemcy.

Tegoroczne obchody Święta Wojsk Specjalnych rozpoczęły się dzień wcześniej  międzynarodową konferencją naukową "Beyond Neptune Spear - współczesne wyzwania dla sił specjalnych", zorganizowaną przez Dowództwo Wojsk Specjalnych i Uniwersytet Jagielloński. Motyw przewodni debaty "Beyond Neptune Spear" nawiązywał do kryptonimu spektakularnej operacji amerykańskich sił specjalnych z maja 2011 roku, zakończonej neutralizacją Osamy bin Ladena. Operacja uważana jest za przełomowy moment w działaniach wojsk specjalnych, wyznaczający nowe trendy w działaniach jednostek specjalnych.

Współpraca pomiędzy DWS i UJ zawiązana została w kwietniu 2012 roku i stworzyło warunki do zacieśnienia współpracy między żołnierzami DWS i kadrą dydaktyczną UJ w dziedzinie naukowo-badawczej i dydaktycznej. Obydwie strony służą sobie nawzajem wsparciem eksperckim i doradczym, tworząc polski think tank wojsk specjalnych.

 

*   *   *

Wojska Specjalne status odrębnego rodzaju Sił Zbrojnych uzyskały 24 maja 2007 roku. Podjęta wówczas decyzja wynikała z potrzeby konsolidacji rozproszonych w różnych strukturach Sił Zbrojnych jednostek specjalnych. Przed decyzją o konsolidacji pod wspólnym dowództwem Jednostka Wojskowa GROM podlegała bezpośrednio MON, 1. Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca należał do Wojsk Lądowych, a Grupy Specjalne Płetwonurków - do 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.

Aktualnie pod Dowództwo Wojsk Specjalnych w Krakowie podporządkowane są: Jednostka Wojskowa GROM (Warszawa), JW Komandosów (Lubliniec), JW Formoza (Gdynia), JW Agat (Gliwice) oraz JW Nil (Kraków). Trwa tworzenie 7 Eskadry Działań Specjalnych, która osiągnie gotowość do końca 2013 roku.

Ponadto dowódcy Wojsk Specjalnych podlegają bezpośrednio Zadaniowe Zespoły Bojowe kierowane do operacji specjalnych w ramach misji ISAF w Afganistanie. Każda z jednostek Wojsk Specjalnych posiada swoją specyfikę i jest przygotowana do określonych zadań.

W Wojskach Specjalnych służy niemal 3000 żołnierzy. Koszt ich funkcjonowania wynosi około 2,75 proc. rocznego budżetu MON.

 

Wydział Prasowy DWS

Zdjęcia: Bartek Bera, Michał Wajnchold