Komentarz szefa BBN: Szansa dla polskiego potencjału naukowo-przemysłowego jest już na stole - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

05.06.2013

Komentarz szefa BBN: Szansa dla polskiego potencjału naukowo-przemysłowego jest już na stole

Przedstawiamy komentarz szefa BBN ministra Stanisława Kozieja dla portalu polska-zbrojna.pl, w związku z rozpoczęciem przez Inspektorat Uzbrojenia MON przygotowań do przetargu na pozyskanie zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu dla Sił Zbrojnych RP.

MON startuje z realizacją priorytetowego programu modernizacyjnego SZ, jakim jest doskonalenie obrony powietrznej, a w tym budowa obrony przeciwrakietowej.To dobra wiadomość potwierdzająca realizm ustanowienia takiego priorytetu przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz uzasadniająca w praktyce korzyści z ustawowego stworzenia finansowych gwarancji jego realizacji. Dialog techniczny z potencjalnymi oferentami produkcji systemów przeciwrakietowych i przeciwlotniczych pozwoli zoptymalizować ostateczny wybór wykonawców.

Warto podkreślić po raz kolejny szansę, jaką ten największy wieloletni program modernizacyjny stwarza dla naszego, krajowego potencjału naukowego i produkcyjnego. Nie wolno tej szansy zmarnować. Ważne są dwa warunki jej wykorzystania. Pierwszy to zorganizowanie dobrej platformy ścisłego współdziałania nauki (tym zwłaszcza ośrodków naukowo-technicznych) z przemysłem, mogącej zbudować zdolności konkurencyjne z bardziej technologicznie zaawansowanymi podmiotami zagranicznymi. Po drugie - to właśnie wchodzenie w umiejętną, selektywnie ukierunkowaną na własne silne strony, kooperację z czołowymi światowymi producentami potrzebnego, zwłaszcza w obronie przeciwrakietowej, supernowoczesnego sprzętu. Prezydent, rząd i MON - stworzyły taką szansę dotychczasowymi decyzjami strategicznymi, ustawowymi i administracyjnymi. Obecne rozpoczęcie dialogu technicznego jest wręcz położeniem już tej szansy "na stole". Mam nadzieję, że jest ona nie tylko analizowana, ale także trwają konkretne przygotowania naukowo-przemysłowe do jej wykorzystania.

Stanisław Koziej
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego