Święto 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

27.06.2013

Święto 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej

W czwartek, 27 czerwca br., w Szczecinie odbyły się uroczystości związane z obchodami święta 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, połączone z oficjalnym powitaniem XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.Uroczystość odbyła się na szczecińskich Wałach Chrobrego. Uczestniczył w niej zastępca szefa BBN Zbigniew Włosowicz.

"Nie zawiedliście nas, zadania, które stały przed XII zmianą, zostały wykonane. Dzięki wam sytuacja w Afganistanie jest stabilniejsza. Wzrósł poziom bezpieczeństwa i gotowość afgańskich władz do przejęcia odpowiedzialności za kraj. Polepszyło się życie mieszkańców i ich widoki na przyszłość" – mówił minister obrony narodowej zwracając się do misjonarzy. Tomasz Siemoniak dodał, że żołnierze brali udział nie tylko w działaniach bojowych, ale również angażowali się w pomoc humanitarną dla mieszkańców Afganistanu.

Uroczystości w Szczecinie rozpoczęły się od mszy św. odprawionej w intencji żołnierzy 12. SDZ oraz żołnierzy XII zmiany PKW Afganistan, ich rodzin i bliskich. Mszę celebrował metropolita Szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga.

Podczas uroczystości odczytano decyzje i rozkazy o wyróżnieniach, a następnie w obecności ministra obrony narodowej wręczono żołnierzom odznaczenia państwowe i resortowe.

Prezentacja repertuaru muzycznego w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Warszawy a następnie defilada pododdziałów oraz sprzętu znajdującego się na wyposażeniu jednostek 12. DZ, zakończyły oficjalną część uroczystego apelu z okazji Święta 12. SDZ.

Ostatnim elementem  uroczystości było spotkanie ministra Tomasz Siemoniaka z żołnierzami, którzy przez ostatnie pół roku tworzyli strukturę XII zmiany PKW Afganistan.


***

ŚWIĘTO

Święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej obchodzone jest na pamiątkę wydarzeń z 28 czerwca 1919 roku. Wtedy to żołnierze 6. Dywizji Strzelców Polskich „Błękitnej” Armii gen. Józefa Hallera, której tradycje dziedziczy właśnie szczecińska „Dwunastka”, przeszli swój chrzest bojowy podczas wojny polsko-ukraińskiej.

12. SZCZECIŃSKA DYWIZJA ZMECHANIZOWANA

Najnowsza historia 12. SDZ związana jest ściśle z obecnością na Pomorzu Zachodnim. Nie bez przyczyny w nazwie 12. Dywizji Zmechanizowanej znajduje się określenie „Szczecińska”. To właśnie w Szczecinie, podczas Dni Morza w roku 1947, żołnierze „Dwunastki” złożyli przysięgę i otrzymali swój pierwszy sztandar. Przez kolejne lata wojsko na trwałe wkomponowało się w krajobraz miasta i regionu. Pierwsza dekada nowego wieku to w życiu dywizji okres intensywnego szkolenia i trudnej służby w składzie Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku i Afganistanie. To żołnierze szczecińskiej dywizji pełnili służbę w trzech zmianach I, VI i ostatniej X, Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Nie zabrakło ich także podczas misji w Afganistanie, gdzie byli odpowiedzialni za sformowanie III, IV i XII zmiany. Nie mniejszą rolę odgrywa obecność na misjach w Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie.

XII ZMIANA POLSKIEGO KONTYNGENTU WOJSKOWEGO W AFGANISTANIE

Siedem miesięcy XII zmiany kontyngentu to ciężar utrzymania bezpieczeństwa w prowincji. Żołnierze w tym czasie uczestniczyli w 30 operacjach wojskowych i  wykonali ponad 2 tysiące patroli. Efektem ich działalności, wspieranej przez saperów z Grupy Inżynieryjnej, było wykrycie i zlikwidowanie 47 gotowych do użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. Nasi żołnierze zlikwidowali 16 magazynów broni i amunicji, w tym ponad 21 ton śmiercionośnych materiałów wybuchowych domowej produkcji, 23 sztuki broni oraz ponad dwa i pół tysiąca sztuk amunicji. Od samego początku działalności polskich żołnierzy w Afganistanie, grupy doradców zajmowały się szkoleniem, a następnie doradzaniem Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa. Oprócz aktywności wojskowej, ogromne znaczenie miało udzielanie pomocy najbiedniejszym mieszkańcom prowincji, jak również realizacja projektów związanych z rozbudową infrastruktury i szkolenie urzędników państwowych. Specjaliści współpracy cywilno-wojskowej, jako wsparcie działalności w terenie, zrealizowali 48 akcji pomocy humanitarnej.

 

Źródło: mon.gov.pl