9. rocznica utworzenia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.06.2013

9. rocznica utworzenia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych

W piątek, 28 czerwca br. w Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych, z udziałem m.in. szefa BBN ministra Stanisława Kozieja, sekretarza stanu w MON Czesława Mroczka, dowódca operacyjny gen. dyw. Marka Tomaszyckiego, byłego szefa SG WP generała Mieczysława Cieniucha, byłego Dowódcy Operacyjnego gen. broni Edwarda Gruszki i zastępcy szefa SG WP gen. dyw. Anatola Wojtana, odbył się uroczysty apel z okazji 9. rocznicy utworzenia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Podczas uroczystości minister Stanisław Koziej wraz z wiceministrem Czesławem Mroczkiem wręczyli żołnierzom oraz pracownikom dowództwa odznaczenia państwowe, medale i wyróżnienia. Ministrowie wraz z dowódcą operacyjnym gen. dyw. Markiem Tomaszyckim złożyli również kwiaty pod pomikiem zmarłego 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem generała Bronisława Kwiatkowskiego, a także w siedzibie dowództwa odsłonili portret poprzedniego dowódcy operacyjnego gen. broni Edwarda Gruszki.

W swoim wystapieniu szef BBN podziękował żołnierzom oraz pracownikom DO za dotychczasową służbę i pracę, a także za zaangażowanie w dobiegającą końca misję wojskową w Afganistanie. Szef BBN mówił także o wyzwaniach stojących przed dowództwem po wejściu w życie reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, w wyniku której znacznie wzrośnie jego rola oraz odpowiedzialność za bezpieczeństwo państwa. 

***

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych (DO SZ) powstało w wyniku transformacji i dostosowywania systemu dowodzenia Sił Zbrojnych RP do potrzeb kierowania działaniami i operacjami połączonymi na terenie kraju i poza nim. Powołane zostało decyzją ministra obrony narodowej z 22 października 2003 r. 1 lipca 2005 r. przejęło dowodzenie siłami biorącymi udział w operacjach wspierania pokoju i stabilizujących, między innymi w Iraku oraz Afganistanie.

Dowództwo Operacyjne kieruje udziałem wydzielonych jednostek wojskowych w sytuacjach kryzysowych i klęsk żywiołowych na terenie kraju oraz prowadzi ćwiczenia zgrywające wydzielone komponenty Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej w operacjach połączonych.

W czasie kryzysu lub wojny Dowództwo może stanowić element strategicznego organu dowodzenia operacjami połączonymi z udziałem sił własnych lub sojuszniczych (wielonarodowych), być uzupełnieniem dowództwa zadaniowego Sojuszu lub stanowić jego narodowy element, odpowiedzialny za narodowe kierownictwo nad wydzielonym komponentem SZ RP. Dowództwo Operacyjne stanowi organ wykonawczy szefa Sztabu Generalnego WP, odpowiedzialny za przygotowywanie dokumentów normatywnych, ekspertyz, opinii i koncepcji w zakresie planowania, przygotowania i dowodzenia Polskimi Kontyngentami Wojskowymi i wydzielonymi jednostkami realizującymi zadania poza granicami kraju w ramach misji pokojowych, operacji ratowniczych, humanitarnych i zapobiegania aktom terroru i ich skutkom.

fot. A. Roik/DOSZ