Strzelcy u szefa BBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

01.07.2013

Strzelcy u szefa BBN

W poniedziałek 1 lipca br. szef BBN minister Stanisław Koziej przyjął delegację Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej. Podczas spotkania rozmawiano o roli organizacji proobronnych, w tym paramilitarnych, w systemie bezpieczeństwa państwa.

W spotkaniu w BBN uczestniczyli sierż. ZS Marcin Górnikiewicz - szef Wydziału Naukowo-Badawczego Komendy Głównej ZS, sierż. ZS Dariusz Wójcik - szef Wydziału Operacyjnego Komendy, druż. ZS Marek Klasa - członek sztabu Komendy oraz druż. ZS Jacek Pietraszewski - Wydział Naukowo-Badawczy Komendy.

Goście zapoznali szefa BBN z funkcjonowaniem Związku oraz prowadzoną przez "strzelców" działalnością naukowo-badawczą, obejmującą m.in. organizację konferencji czy przygotowywania publikacji tematycznych. Minister S. Koziej zadeklarował otwartość Biura na propozycje współpracy w tym obszarze. Dyskutowano także o obecnej roli Narodowych Sił Rezerwy oraz o propozycjach rozwiązań, mających stworzyć jak najlepsze warunki do wspierania Państwa przez organizacje pozarządowe o charakterze proobronnym.

Na zakończenie spotkania szef BBN wręczył gościom egemplarze Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego RP.

***

Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza reaktywowany został w 1991 roku. Związek powstał w wyniku fuzji organizacji tzw. Ruchu strzeleckiego, działających w Polsce w latach 1989-1991, określając się jako patriotyczne stowarzyszenie młodzieży polskiej, będącej kontynuatorem istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego „Strzelec”, którego Komendantem Głównym był Józef Piłsudski.

Jednym z najważniejszych zadań Związku jest kreowanie jego oblicza ideowego jako społeczności ludzi służących dobru wspólnemu – Państwu Polskiemu pojmowanemu zgodnie z myślą Komendanta Piłsudskiego, jako dobrowolne zrzeszenie wolnych i równych wobec praw i obowiązków obywateli, mogących porządkować swoje życie społeczne dla zapewnienia osobistego prawidłowego rozwoju w warunkach ładu i gotowości do obrony zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa Państwa.

Statutowymi celami działalności współczesnego Strzelca są przede wszystkim: działanie na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej i jej umacniania; wychowanie członków Związku w duchu patriotycznym i państwowo-twórczym;przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i obrony cywilnej; podnoszenie poziomu sprawności fizycznej; uczenie zdyscyplinowanego życia w zespole; popularyzowanie tradycji czynu niepodległościowego i problematyki obronności Państwa.

Związek cele te realizuje prowadząc następujące formy działalności: systematyczne szkolenia w zakresie wychowania patriotyczno-obronnego; comiesięczne szkolenie wojskowe prowadzone w jednostkach strzeleckich z wykorzystaniem obiektów własnych, bazy jednostek wojskowych, szkół, klubów osiedlowych itp. centralne obozy szkoleniowo-wypoczynkowe organizowane w oparciu o obiekty jednostek wojskowych, poligonów, Aeroklubów – o charakterze szkolenia wojskowego i instruktorsko-metodycznym dla młodzieży i instruktorów; centralne obozy spadochronowe; letnie i zimowe obozy szkoleniowo-wychowawcze organizowane przez jednostki strzeleckie; szkoły przetrwania (survival) oraz nauka walki wręcz i działań antyterrorystycznych; zajęcia teoretyczne i gry terenowe; udział w uroczystościach patriotycznych oraz obchodach rocznicowych o charakterze państwowym i wojskowym; marsze pamięci i rajdy poświęcone najważniejszym wydarzeniom z historii Polski; spotkania z kombatantami i weteranami oraz wykłady z dziejów oręża polskiego.

 Źródło: ZS "Strzelec" OSW