Otwarcie wystawy „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

09.07.2013

Otwarcie wystawy „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz”

W Muzeum Wojska Polskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski otworzył wystawę pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz”. W uroczystości uczestniczył m.in. zastępca szefa BBN Zbigniew Włosowicz, a także minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Prezydent zaznaczył, że zorganizowana w Muzeum Wojska Polskiego wystawa odbywająca się w 70. rocznicę śmierci generała Władysława Sikorskiego jest ważna z wielu powodów.

Bronisław Komorowski wskazywał, że Władysław Sikorski był symbolem polskiej walki o niepodległość, ale też polskiego dramatu, klęski w tamtej walce o wolność. - Śmierć generała Sikorskiego wywarła ogromny wypływ zarówno na to, działo się wokół Polski, jak i na to, co działo się w Polsce. Była niewątpliwie jednym z elementów, które złożyły się na załamanie się tzw. sprawy polskiej – powiedział.

- To był moment, kiedy sprawa polska miała się bardzo źle, co doprowadziło wkrótce do katastrofy w postaci umów jałtańskich, w Poczdamie, w postaci wszystkich decyzji, które ograniczały polską suwerenność - dodał.

Ale – zwrócił uwagę prezydent - ofiara krwi, ofiara życia gen. Sikorskiego miała swoje wielkie znaczenie z punktu widzenia trwałej walki, trwałych zamysłów i trwałych marzeń polskich o wolności, o niepodległości.

Bronisław Komorowski ocenił, że znaczna część polski serc i umysłów krążąc wokół pamięci o symbolu polskiego oporu II wojny światowej, jakim był gen. Sikorski przygotowała także to drugie polskie zwycięstwo w 1980 i potem 1989 roku. - I choćby z tego powodu jesteśmy wdzięczni gen. Sikorskiemu i zobowiązani do zachowania wdzięcznej pamięci. Chciałbym, aby ta pamięć trwała jak najdłużej – podkreślił prezydent.

Wskazywał, że gen . Sikorski, który pełnił także obowiązki premiera, dźwigał na swoich barkach odpowiedzialność za Polskę w najtrudniejszym momencie, kiedy nasz kraj walczył o podtrzymanie swoich praw, swoich marzeń o niezależności.

- Jest więc szczególnym przykładem jedności służby na rzecz państwa – jedności służby wojskowej i służby politycznej. To także jest i powinno być źródłem refleksji , jeżeli chodzi o sposób podchodzenia do spraw polskich, publicznych także dzisiaj w wolnej Polsce, gdzie potrzebna jest budowa etosu służby, etosu służby dla państwa, dla społeczeństwa, dla Narodu i w mundurze i bez munduru – powiedział Bronisław Komorowski. - To ta sama służba, to samo poświęcenie, choć innego rodzaju ryzyko – podkreślił.

W przygotowanej przez Muzeum Wojska Polskiego wystawie pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” ukazano postać generała Władysława Sikorskiego na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX wieku, szczególnie lat I i II wojny światowej.

Na wystawie zgromadzono eksponaty związane z życiem i działalnością generała do 1939 roku, jak i zabytki z lat 1939-1943, gdy Władysław Sikorski pełnił obowiązki premiera Rządu Jedności i Obrony Narodowej oraz Naczelnego Wodza. Wśród ponad 100 eksponatów ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego znajduje się kilkadziesiąt związanych bezpośrednio z osobą generała Sikorskiego – jego ordery i odznaczenia, mundury, szable, przedmioty osobiste, a także liczne dokumenty.

***

W przygotowanej przez Muzeum Wojska Polskiego wystawie pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” ukazano postać generała Władysława Sikorskiego na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX wieku, szczególnie lat I i II wojny światowej.

Na wystawie zgromadzono eksponaty związane z życiem i działalnością generała do 1939 roku, jak i zabytki z lat 1939-1943, gdy Władysław Sikorski pełnił obowiązki premiera Rządu Jedności i Obrony Narodowej oraz Naczelnego Wodza.

Na wystawie zgromadzono ponad 100 eksponatów ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, w tym kilkadziesiąt związanych bezpośrednio z osobą generała Sikorskiego – jego ordery i odznaczenia, mundury, szable, przedmioty osobiste, a także liczne dokumenty.

 

Źródło: prezydent.pl, mon.gov.pl