Generał Dempsey wygłosił wykład w AON - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.07.2013

Generał Dempsey wygłosił wykład w AON

- Należy znaleźć czas na budowanie relacji. To nigdy nie jest czas stracony - powiedział o perspektywach współpracy amerykańsko-polskiej najwyższy rangą oficer armii Stanów Zjednoczonych, przewodniczący Połączonego Szefostwa Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Martin E. Dempsey 24 lipca podczas swojego wykładu w Akademii Obrony Narodowej. Uczestniczył w nim także zastępca szefa BBN Zbigniew Włosowicz.

  • fot. AON
    fot. AON

Generał Dempsey mówił m.in. o błyskawicznych zmianach, jakim podlegają armie na całym świecie w kontekście rozwoju technologii: - Technologia będzie coraz bardziej istotna. Mniej wpływowi do tej pory na scenie międzynarodowej aktorzy będą zdobywać siłę. Trzeba zatem otwierać się na nowe rozwiązania – powiedział. Dużym wyzwaniem jego zadaniem jest także ekonomia, która w obecnej fazie światowego kryzysu wymusza na wojsku oszczędności. W odróżnieniu jednak od większości krytyków polityki zaciskania pasa, przewodniczący Połączonego Szefostwa widzi w tym szansę na odświeżenie spojrzenia i rozwój obszaru obronności i bezpieczeństwa.

Dużą część swojego wykładu gen. Dempsey poświęcił roli Polski w systemie światowego bezpieczeństwa. Podziękował za wkład Rzeczypospolitej w afgańską misję. Sam, jak przyznał, zrobił to osobiście – dwa dni temu, podczas swojego pobytu w Afganistanie, spotkał się z polskimi żołnierzami. Nieoczekiwanie, generał Dempsey przyznał się też do rodzinnych związków z naszym krajem: - Moje dzieci mają małżonków pochodzenia polskiego. Tym bardziej jestem szczęśliwy będąc w Polsce.

Mimo przerwy wakacyjnej aula w gmachu Biblioteki Głównej AON wypełniona była po brzegi. Wykładu wysłuchali m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł, przedstawiciele MON, MSZ i SGWP. Słuchacze pytali gościa m.in. o recepty rozwiązania konfliktu syryjskiego i zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Generał Dempsey to jeden z największych autorytetów dowódczych na świecie. Dlatego warto docenić, że mimo wypełnionego harmonogramu obowiązków znalazł czas na odwiedzenie AON. Sam skomentował ten fakt zaskakująco skromnie: - To przywilej wynikający z mojego stanowiska - cały czas się uczę. Celowo buduję swój kalendarz tak, by stale pogłębiać wiedzę. Studentom AON życzył, aby uczelnia przede wszystkim wyposażyła ich w pasję ciekawości. Wykład zakończył się wpisem amerykańskiego gościa do Księgi Pamiątkowej Akademii. Rektor dziękując gościowi podkreślił jego zdolności profesorskie i umiejętności utrzymywania w napięciu słuchaczy przez godzinę.

Wykład w Akademii Obrony Narodowej był jednym z punktów wizyty przewodniczącego Połączonego Szefostwa Sztabów USA w Polsce, odbywającej się na zaproszenie szefa Sztabu Generalnego WP.

 

Źródło: www.aon.edu.pl