Szef BBN dla TOK FM o 3 latach prezydentury Bronisława Komorowskiego i kontrowersjach wokół szczytu klimatycznego ONZ - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

06.08.2013

Szef BBN dla TOK FM o 3 latach prezydentury Bronisława Komorowskiego i kontrowersjach wokół szczytu klimatycznego ONZ

Szef BBN minister Stanisław Koziej 6 sierpnia br. był gościem Poranka TOK FM. W rozmowie z red. Tomaszem Sekielskim poruszone zostały tematy ogłoszonego przez USA zagrożenia terrorystycznego, kontrowersji wokół daty rozpoczęcia szczytu klimatycznego ONZ w Polsce oraz mijających dziś 3 lat prezydentury Bronisława Komorowskiego.

- To smutne, że swoje bóle, kłótnie, zawziętości i fobie w kraju zaczynamy przenosić na arenę międzynarodową - mówił o kontrowersjach wokół planowanego szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie minister Stanisław Koziej. - Jeśli zdecydowaliśmy się, żeby takie przedsięwzięcie w Polsce zorganizować, zróbmy wszystko, żeby zrobić to dobrze - dodał.

Szef BBN przypominał, że data 11 listopada została ustalona przez ONZ pięć lat temu. - Mogliśmy więc albo zorganizować imprezę w zaproponowanym wcześniej kształcie, albo w ogóle odstąpić od pomysłu, a szczyt odbyłby się gdzie indziej. - Jest wiele przesłanek za tym, aby Polska prowadziła tego typu szczyt, dyskusję klimatyczną. Mamy dużo problemów z bezpieczeństwem energetycznym, a to są powiązane kwestie - tłumaczył S. Koziej. - Jeśli zdecydowaliśmy się, żeby takie przedsięwzięcie w Polsce zorganizować, zróbmy wszystko, żeby zrobić to dobrze. Zbyt dużo tu paniki, emocji i walki politycznej - ocenił szef BBN.

- Oczywiście, jest ryzyko. Ale od tego są struktury państwa. Państwo nie może być niewolnikiem fobii i zagrożeń - zaznaczył S. Koziej. I przypomniał, że niedawno Polska organizowała o wiele większą imprezę, czyli Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012.

Mówiąc o dokonaniach prezydenta Bronisława Komorowskiego w ciągu 3 lat prezydentury, szef BBN stwierdził, że za najważniejsze uważa dokonanie zwrotu mentalnościowego w myśleniu o strategicznym bezpieczeństwie Polski. Polega on na odstąpieniu od priorytetowego traktowania polityki ekspedycyjnej na rzecz postawienia na pierwszym miejscu bezpieczeństwa własnego terytorium, dopiero w dalszej kolejności myślenia o udziale w misjach międzynarodowych. 

- Druga ważna sprawa to doprowadzenie do tego, że w NATO uwzględniane są polskie interesy. Na szczycie w Lizbonie przyjęte zostały plany ewentualnościowe obrony Polski. Szef BBN zwrócił również uwagę na udział prezydenta Bronisława Komorowskiego w zakończeniu misji w Afganistanie, dla którego ten temat był jednym z ważniejszych w rozmowach z sojusznikami.   

Podczas rozmowy szef BBN mówił także o kwestii ujawnienia prasie przez Edwarda Snowdena niejawnych informacji dotyczacych programu PRISM: - Ci, którzy patrzą na rzeczywistośc wirualną wyłącznie z punktu widzenia nieograniczonej wolności, będą hołubić Snowdena. Natomiast ci, którzy patrzą na życie w cyberprzestrzeni także z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli będą mieli co do postawy Snowdena wątpliwości.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

 

{PLAYER:14133}