Szef BBN w TVN24: Modernizacja polskiej armii obejmuje wprowadzenie dronów - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

11.08.2013

Szef BBN w TVN24: Modernizacja polskiej armii obejmuje wprowadzenie dronów

Szef BBN minister Stanisław Koziej był gościem programu Horyzont w TVN24 w sobotę 10 sierpnia br. Rozmowa z red. Jackiem Stawiskim poświęcona była obecnemu i przyszłemu wykorzystywaniu przez siły zbrojne bezzałogowych aparatów latających - dronów. - "W USA 30% środków latających to aparaty bezzałogowe, natomiast jeżeli chodzi o szkolenie operatorów dronów to dziś szkoli się ich tam więcej niż pilotów wojskowych samolotów" - mówił szef BBN.

- Dziś drony to nowoczesność, jeszcze 10 lat temu była to rewolucyjna przyszłość - mówił  minister S. Koziej, podkreślając przy tym, że rozwój tego rodzaju środków nie jest efektem konieczności walki z terroryzmem, a nieuchronnej rewolucji naukowo-technicznej.

Podczas rozmowy szef BBN odnosił się także do tematu użycia dronów w polskich siłach zbrojnych: - Mamy w programie modernizacji przewidziane wprowadzenie bezpilotowców. Zresztą nie tylko bezpilotowców, jako statków powietrznych, ale szerszej klasy bezzałogowców. W marynarce wojennej wprowadzane będą bezzałogowe środki morskie. Także w wojskach lądowych coraz częściej używa się robotów bezzałogowych - np. do rozminowywania.

Jak przy tym stwierdził, w siłach zbrojnych nie ma oporu merytorycznego przed wprowadzeniem bezzałogowców, jest za to opór sentymentalny: - porównuję tę sytuację do rewolucji w wojskach lądowych, kiedy na wyposażenie wchodziły czołgi i inne pojazdy opancerzone, do których kawalerzyści nie chcieli się z koni przesiadać. Rozwój techniki jest nieuchronny i siły powietrzne pewnie zdominowane zostaną przez samoloty bezpilotowe. 

Według szefa BBN szczególnie istotna jest przyszła rola bezpilotowców w obronie polskiego terytorium: - dla Polski najważniejszym zadaniem jest przeciwstawienie się działaniom z zaskoczenia. Jesteśmy państwem granicznym NATO i możemy zostać zaskoczeni. Bezpilotowce są doskonałym środkiem rozpoznania, patrolowania, monitorowania sytuacji. Nie bez powodu Polska wróciła do natowskiego programu AGS, który dotyczy rozpoznania celów naziemnych przy granicach NATO. 

Szef BBN skomentował też kwestie prawne współczesnego wykorzystywania dronów: - dyskusja, która w tej chwili dotyczy użycia dronów, dotyczy tego czy państwo może bez wypowiedzenia wojny wykonywać operacje bojowe na innym terytorium -  nie może. Prawo międzynarodowe konfliktów zbrojnych jest tu dosyć jasne. Jednocześnie minister S. Koziej zaznaczył przy tym, że często takie operacje odbywają się na zasadzie porozumień i umów pomiędzy krajami. 

ZOBACZ ROZMOWĘ