Szef BBN w Polsat News: Prezydent jest strażnikiem wskaźnika 1.95% PKB - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.08.2013

Szef BBN w Polsat News: Prezydent jest strażnikiem wskaźnika 1.95% PKB

Szef BBN 15 sierpnia br. na antenie Polsatu News rozmawiał z red. Dariuszem Ociepą. Podczas rozmowy mówił m.in. o strategicznej zmianie priorytetów rozwoju sił zbrojnych oraz kwestii cięć w budżecie MON.

Jak stwierdził, niewłaściwe było kształtowanie polskich sił zbrojnych w pierwszej kolejności pod potrzeby misji międzynarodowych. – istotą zmiany strategicznej, o której mówi prezydent, jest to że nie misje są dla nas najważniejsze, ale potrzeby obrony kraju.  

Szef BBN przyznawał przy tym, że polscy żołnierze wiele wynieśli z udziału w operacjach międzynarodowych – zwłaszcza misja w Iraku odegrała rewolucyjną rolę, jeżeli chodzi o przekształcenie mentalności kadry dowódczej, przygotowanie kadr do funkcjonowania strukturach międzynarodowych. Podobnie misja w Afganistanie.  Podkreślał jednak, że zdolności, które polscy żołnierze zdobywali np. w Afganistanie, to zdolności walki przeciwko partyzantom, organizowania pomocy i wsparcia: – To nie są priorytetowe zdolności, które są potrzebne do obrony własnego kraju.

Szef BBN mówił, że realizowana polityka udziału w misjach międzynarodowych była efektem też tego, że Polska dopiero niedawno przystąpiła do NATO: – pierwszy okres członkostwa był okresem młodzieńczej nauki i szkolenia się. Entuzjastycznie włączaliśmy się w operacje międzynarodowe wierząc, że NATO nas obroni w razie czego. Dziś widać, że NATO się zmienia, warunki i zagrożenia się zmieniają i Polska musi się do tego przygotować. 

Odnosząc się do zapowiedzi cięć w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej szef BBN mówił: - Ja bym sugerował, żeby jeszcze rozważyć, czy nie można by nieco mniejszych cięć w resorcie obrony narodowej przygotować. Ale, co jest najważniejsze, musimy mieć pełną gwarancję – prezydent o tym bardzo mocno mówi – że to jest wyjątkowe, jednorazowe, tylko w tym roku, zmniejszenie budżetu. Prezydent zapowiada, że nie zgodzi się w żadnym wypadku, aby ta procedura obejmowała już przyszłoroczny budżet, nie mówiąc o następnych. Prezydent jest strażnikiem wskaźnika 1,95 PKB na wojsko.

ZOBACZ ROZMOWĘ