Szef BBN w TVP Info: Wojsko to nasza polisa ubezpieczeniowa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

16.08.2013

Szef BBN w TVP Info: Wojsko to nasza polisa ubezpieczeniowa

Z okazji Święta Wojska Polskiego szef BBN rozmawiał w programie Minęła dwudziesta w TVP Info z red. Markiem Czyżem o stanie polskich sił zbrojnych.

Pytany o sens posiadania przez państwo wojska i ponoszenia kosztów jego utrzymania szef BBN zaznaczał: – na to pytanie trzeba odpowiadać patrząc daleko do przodu. W dniu dzisiejszym – powiedzmy – moglibyśmy nie mieć wojska. Leczy gdyby zadać pytanie, czy w ciągu 10 lat wojsko może nam się przydać, to już trudno było by o prostą odpowiedź. 1.95% PKB, które przeznaczamy na armię, to jest optymalna relacja między naszymi potrzebami a możliwościami – mówił.

Szef BBN mówił także, że punktu widzenia zagrożeń jakie mogą się dziś pojawiać optymalna jest także liczebność naszej armii: – Polska jest w systemie. Jesteśmy cząstką większego systemu bezpieczeństwa, któremu na imię Unia Europejska, NATO. I w związku z tym, na nasze bezpieczeństwo, wobec większych zagrożeń musimy patrzeć w perspektywie tej całości. Duża wojna w Europie jednakowo by zagrażała powiedzmy Francji i Niemcom.  W ich interesie strategicznym było by włączenie się do tej wojny. Nasza armia powinna być wyspecjalizowana w stosunku do takich zagrożeń, które nie są na tyle potężne, i musielibyśmy sobie radzić z nimi sami.  

Odnosząc się do informacji o ćwiczeniach wojskowych, prowadzonych przez inne państwa i których scenariusze zawierają elementy konfliktu z Polską minister S. Koziej mówił, że scenariusze te są często przerysowywane, aczkolwiek warto je bliżej obserwować: – każde z ćwiczeń ma element weryfikacji rzeczywistych założeń doktrynalnych tego, który ćwiczy. 

Podczas rozmowy poruszono także tematy udziału Polski w misji w Afganistanie oraz zwrotu strategicznego zaproponowanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego – nazywam go roboczo „doktryną Komorowskiego”, która ogólnie rzecz biorąc polega na odstąpieniu od, wyznawanej bardziej lub mnie formalnie polityki ekspedycyjnej, w kierunku położenia priorytetów na zadania związane z bezpośrednim bezpieczeństwem naszego terytorium. I oczywiście udziale w operacjach, ale z potencjałem wojskowym przygotowywanym przede wszystkim pod kątem zadań związanych z obroną naszego kraju. 

ZOBACZ ROZMOWĘ